W 2016 r. będzie nowa linia energetyczna Ostrołęka-Olsztyn

W 2016 r. będzie nowa linia energetyczna Ostrołęka-Olsztyn
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Sieci Elektroenergetyczne do 2016 roku zbudują linię elektroenergetyczną 400kV z elektrowni w Ostrołęce do Olsztyna. Dotychczas do Olsztyna energia dociera linią 220 kV, dlatego inwestycja ta jest określana jako jedna z najważniejszych dla regionu.

"Zbudowanie takiej sieci bardzo znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Olsztyna i całego regionu. Dotychczasowa stara linia, mówiąc kolokwialnie, ledwo zipie, jest na wyczerpaniu, dlatego inwestycja Polskich Sieci Elektroenergetycznych ma dla regionu kapitalne znaczenie" - powiedział PAP dyrektor wydziału infrastruktury, geodezji i rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Jerzy Szczepanik.

Nowa linia 400 kV ma mieć 138 km długości, będzie biegła z Ostrołęki do podolsztyńskich Mątek przez tereny woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, w sumie przewód znajdzie się nad terenem kilkunastu gmin; w woj. mazowieckim to m.in. Rzekuń, Lelis, Kadzidło, a w warmińsko-mazurskim m.in. Wielbark, Szczytno, Dywity, Jonkowo.

Budowa nowej linii ma się zakończyć do września 2016 roku. "Inwestycja ta ze względu na rozmach będzie realizowana etapami, często się spotykamy z inwestorem i wykonawcą, by uzyskiwanie pozwoleń i zgód szło sprawnie" - przyznał PAP dyrektor Szczepanik.

Inwestorem budowy nowego połączenia energetycznego są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a wykonawcą inwestycji jest hiszpańska spółka Aldesa, która wygrała przetarg na kompleksową realizację inwestycji.

Jak poinformowała PAP kierownik kontraktu Aneta Jermak-Szuniewicz z Aldesy, ustalenie przebiegu nowej linii zostanie poprzedzone szczegółowymi analizami środowiskowymi i planistycznymi oraz uzgodnieniami z miejscowymi społecznościami. Z harmonogramu prac udostępnionego PAP przez Jermak-Szuniewicz wynika, że prace projektowe będą trwały do 2015 roku, a sama budowa rozpocznie się i zakończy w 2016 roku.

Ani Szczepanik, ani Jermak-Szuniewicz nie ujawnili PAP kosztów budowy nowej linii z Ostrołęki do Olsztyna. Aldesa nie odpowiedziała też PAP na pytanie o ewentualne wsparcie tej inwestycji środkami unijnymi.

Północno-wschodnia Polska ma teraz najmniejszą w kraju gęstość sieci przesyłowej. Zdaniem Szczepanika nowa sieć pozwoli m.in. lepiej niż obecnie odbierać energię produkowaną w regionie przez siłownie wiatrowe.

"Kapitalne znaczenie ma też to, że linia będzie tak zbudowana, że w razie konieczności do Olsztyna będzie mogła docierać energia z mostu energetycznego Polska-Litwa" - dodał Szczepanik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2016 r. będzie nowa linia energetyczna Ostrołęka-Olsztyn

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!