XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W 3,5 sekundy Tauron wyburzył nieczynną chłodnię

W 3,5 sekundy Tauron wyburzył nieczynną chłodnię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Druga z trzech przeznaczonych do likwidacji nieczynnych chłodni kominowych w należącej do grupy Tauron Elektrowni Łagisza w Będzinie została w czwartek (21 marca) wyburzona. Detonacja, w wyniku której zbudowany z prawie 2 tys. m sześc. zbrojonego betonu obiekt przestał istnieć, trwała 3,5 sekundy.

"Rozbiórki tego typu wysokich obiektów - np. kominów czy wież - sposobem wybuchowym to najtańsza, najszybsza i najmniej czasochłonna metoda. Zastosowanie techniki strzałowej jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym wszędzie tam, gdzie możliwe jest tzw. kierunkowe powalenie obiektu" - wyjaśnił rzecznik grupy Tauron Łukasz Zimnoch.

W sierpniu ub. roku w Elektrowni Łagisza metodą strzałową wyburzono już jedną z nieczynnych chłodni, w czwartek przestała istnieć kolejna. Do końca 2019 roku planowane jest wyburzenie jeszcze jednej chłodni oraz komina.

Wyburzanie wybudowanych w latach 60. ubiegłego wieku chłodni to następstwo wyłączenia z eksploatacji w będzińskiej elektrowni pięciu wysłużonych 120-megawatowych bloków energetycznych, które nie spełniały norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa. Ze względu na obecny stan techniczny oraz postępującą degradację obiekty przeznaczono do wyburzenia.

Przygotowania do czwartkowej detonacji trwały 1,5 miesiąca. W tym czasie w płaszczu chłodni wywiercono ponad 3 tys. otworów, w których umieszczono ładunki o masie od 50 do 100 gramów każdy - łącznie wykorzystane do wyburzenia chłodni ładunki ważyły 200 kilogramów.



Przedstawiciele grupy Tauron zaznaczają, że najpoważniejszym zagrożeniem podczas rozbiórki takich obiektów jest zazwyczaj zachowanie wyznaczonego kierunku padania, a także drgania wywołane uderzeniem dużych mas o grunt. Operację w Będzinie przeprowadziła wyspecjalizowana firma z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

W dniu detonacji wyznaczono 200-metrową strefę zagrożenia, mieszczącą się niemal w całości w obrębie działek elektrowni. Podczas prac strzałowych strefa była zabezpieczona przez posterunki, patrole oraz blokady. O planowanym wyburzeniu z wyprzedzeniem poinformowano mieszkańców i mieszczące się w okolicy firmy, a także odpowiednie służby: policję, straż pożarną, straż miejską, drogowców oraz inspektorat ochrony środowiska.

O energii i energetyce będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13-15 maja w Katowicach pod patronem WNP.PL.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 3,5 sekundy Tauron wyburzył nieczynną chłodnię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!