XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W elektrowni Rybnik ma powstać blok gazowy 700 MW

W elektrowni Rybnik ma powstać blok gazowy 700 MW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oprócz dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra planujemy blok podobnej klasy (700 MW - red.) w Elektrowni Rybnik - poinformował Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE, podczas konferencji z analitykami.

  • Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE, zapowiedział, że w najbliższym czasie przewidywana jest rewizja programu budowy 100 MW w fotowoltaice.- Będziemy mieli zdecydowanie większe aspiracje - stwierdził.
  • PGE, jak poinformował Ryszard Wasiłek, pracuje nad tym, żeby projekty bloków gazowych, które mają być zbudowane w Elektrowni Dolna Odra, zgłosić do tegorocznej grudniowej aukcji rynku mocy.
  • PGE w tym roku planuje wyłączenie bloku 370 MW w Elektrowni Bełchatów, w 2020 roku wyłączenie dwóch bloków w Dolnej Odrze o łącznej mocy 454 MW i w 2021 roku dwóch bloków w Elektrowni Rybnik o łącznej mocy 450 MW.

Podczas konferencji z analitykami, dotyczącej wyników grupy PGE za 2018 roku, uczestniczący w niej Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE, omówił najważniejsze planowane uruchomienia i budowy nowych instalacji wytwórczych oraz najistotniejsze planowane wyłączenia bloków energetycznych.

Z prezentacji przedstawionej przez PGE wynika, że najważniejsze uruchomienia nowych bloków w perspektywie do końca 2020 roku to oddanie w tym roku eksploatacji bloków węglowych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole (łącznie 1800 MW moc osiągalnej ) oraz bloku w Turowie na węgiel brunatny w przyszłym roku (ok. 500 MW mocy osiągalnej). Także na przyszły rok zaplanowano uruchomienie lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy blisko 100 MW (projekt Klaster).

Czytaj także: PGE podała wyniki za 2018 rok

Ryszard Wasiłek poinformował, że na obecnym etapie realizacji inwestycji zakładane terminy zakończenia budowy bloków w Opolu (blok nr 5 czerwiec 2019, blok nr 6 wrzesień 2019) są realne i można mówić, że zostaną dotrzymane, a projekt Turów jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Odniósł się też do projektu uruchomienia przez grupę PGE elektrowni fotowoltaicznych o mocy 100 MW do końca 2021.

- W najbliższym czasie przewidujemy rewizję tego programu, powołamy zespół projektowy. Będziemy mieli zdecydowanie większe aspiracje, jeśli chodzi o fotowoltaikę niż  100 MW. Chcemy maksymalnie wykorzystać nasz potencjał wynikający z posiadanych trenów przez segment dystrybucji - wyjaśniał Ryszard Wasiłek.

Plany inwestycyjne grupy obejmują też m.in. budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach. Ma tam powstać blok gazowy o mocy około 170 MWe i zastąpić funkcjonującą obecnie elektrociepłownię węglową. Nowy blok, jak wynika z prezentacji PGE, ma być uruchomiony w 2023 roku. PGE planuje też budowę innych źródeł gazowych, a w tym trzech dużych bloków gazowych, o mocy rzędu 700 MW każdy.

- Oprócz dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra (po ok. 700 MW każdy - red.) planujemy blok podobnej klasy w elektrowni Rybnik. Dążymy wręcz, by to były trzy bloki tej samej klasy, tego samego producenta. Być może zrobimy jeden duży przetarg na trzy bloki, zobaczymy jak to się ułoży pod względem czasowym - poinformował Ryszard Wasiłek.

Czytaj także: Pół wieku temu ruszyła budowa jednej z największych polskich elektrowni

PGE zastrzegając w prezentacji, że harmonogram projektu budowy bloków gazowych w Dolnej Odrze uzależniony jest od budowy przyłącza gazowego, podała, że przewiduje on m.in. rozpoczęcie procesu wyboru generalnego wykonawcy w II kwartale 2019 r. i podjęcie decyzji inwestycyjnej w grudniu 2019 r..

- W tej chwili prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z naszym partnerem, który dostarczy gaz do tej elektrowni. Jeżeli te rozmowy będą pozytywne to terminy będą dotrzymane. Pracujemy nad tym, żeby zgłosić te dwa bloki do tegorocznej aukcji rynku mocy - wyjaśniał Ryszard Wasiłek.

W planach grupy PGE jest też, jak wiadomo, budowa morskich farm wiatrowych. Jak powiedział Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE, w wywiadzie opublikowanym w sprawozdaniu zarządu PGE z działalności w 2018, do połowy przyszłej dekady grupa chce wybudować pierwsze 1000 MW na Bałtyku, a do 2030 roku dysponować już mocą 2500 MW.

W grupie PGE będą powstawać nowe moce wytwórcze, ale będą też wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych.

PGE podała w prezentacji, że w 2019 roku planowane jest wyłączenie z eksploatacji bloku nr 1 o mocy 370 MW w Elektrowni Bełchatów, w 2020 roku dwóch bloków w Dolnej Odrze (1 i 2) o łącznej mocy 454 MW i w 2021 roku dwóch bloków w Elektrowni Rybnik o łącznej mocy 450 MW.

W 2018 roku . grupa PGE wyprodukowała 65,9 TWh energii elektrycznej, czyli 16 proc. więcej niż w 2017 . 39 TWh, czyli niemal dokładnie tyle samo, co w ubiegłym roku, pochodziło z węgla brunatnego.

W 2018 roku produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego wyniosła 20,7 TWh, co oznacza wzrost o 67 proc. w stosunku do 2017. Spółka wyjaśnia, że to efekt ujęcia w raportowanych wynikach przejętych elektrociepłowni (EC Kraków, EC Gdańsk, EC Gdynia, EC Wrocław, EC Czechnica), które łącznie wyprodukowały 2,81 TWh oraz Elektrowni Rybnik, która wyprodukowała 4,55 TWh.

W 2018 roku w grupie PGE o 44 proc. wzrósł również wolumen produkcji z gazu, który w 2018 r. wyniósł 4,12 TWh. Na wynik ten wpłynęły również włączone do raportowania aktywa PGE Energia Ciepła (EC Toruń, EC Zielona Góra, EC Zawidawie), które łącznie wyprodukowały 1,46 TWh.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: W elektrowni Rybnik ma powstać blok gazowy 700 MW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!