W energetyce jest zapaść i trzeba rewolucji. Na 20 największych firm w Europie straty przynosi 14

W energetyce jest zapaść i trzeba rewolucji. Na 20 największych firm w Europie straty przynosi 14
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Branżę energetyczną czeka rewolucja. - Obecnie w energetyce europejskiej mamy do czynienia z zapaścią. Na 20 największych firm energetycznych na kontynencie, straty przynosi 14. Wyjściem z sytuacji jest właśnie wprowadzanie idei "3D" - mów wprost Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemensa. Ma ona trzy filary, określane mianem 3D: dekarbonizacja, decentralizacja i digitalizacja. Firmy z branży muszą także odpowiedzieć na zwiększające się wymagania odbiorców energii.

  • Branża energetyczna zmienia się. Nie tylko w kontekście nowinek technicznych. Dostawcy energii muszą także stawić czoła większym wymaganiom konsumentów.
  • Zmiany w energetyce poddane są m.in. wpływowi regulacyjnemu Unii Europejskiej, której ambicją jest odchodzenie od węgla. To właśnie tu pojawia się idea "3D", czyli dekarbonizacja, decentralizacja i digitalizacja.
  • Firmy w branży muszą szukać nowinek technicznych. Część z nich z powodzeniem zwraca się w kierunku nauki.
  • Artykuł powstał po panelu "Innowacje oraz badania i rozwój w energetyce" podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Obserwatorzy rynku energetycznego zgodnie oceniają, że polska i europejska energetyka stoi u progu największej transformacji od wielu lat. Mowa tu nie tylko o zmianach technologicznych. Rynek reaguje bowiem na zmiany polityczne, regulacyjne i społeczne. W przypadku tych ostatnich, kluczowym elementem jest indywidualny odbiorca końcowy, który żąda, aby kupowana przez niego usługa ciepłownicza była proekologiczna.

Rosną wymagania konsumentów wobec usług energetycznych. Nie chcą ciepła, chcą usługi w postaci ekologicznego komfortu cieplnego


- Pierwszą "kotwicą" zmian w energetyce jest nieuchronna transformacja w kierunku niskoemisyjności oraz dekarbonizacji budynków. W tym elemencie jest spore pole do popisu dla inwestorów – powiedziała Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych Veolii Energia Polska. – Kolejną "kotwicą" są konsumenci, którzy zmieniają swoje postawy i zwiększają świadomość. Klienci odchodzą od kupowania ciepła jako takiego. Szukają usługi w postaci komfortu ciepła. Chodzi o to, aby było jak najtaniej i najefektywniej, aby system działał za niego. Odbiorcy ciepła zmieniają swoje oczekiwania, zwiększa się ich świadomości ekologiczna – dodała.

Trzecia kotwica, jak zaznaczyła dyrektor Mika-Bruksa, przyjdzie szybciej niż może się wydawać. Jej zdaniem już wkrótce zniknie monopol energetyczny w małych miastach i miasteczkach.


- Jesteśmy przyzwyczajeni, że w niewielkich miejscowościach jest jedna lub dwie kotłownie komunalne i na tym kończą się dostawy ciepła. Natomiast prawda jest taka, że graczy na rynku ciepłowniczym przybywa w szybkim tempie – stwierdziła.

Zmiany w energetyce poddane są m.in. wpływowi regulacyjnemu Unii Europejskiej, której ambicją jest odchodzenie od węgla. To właśnie tu pojawia się powtarzana od dawna idea "3D", czyli dekarbonizacja, decentralizacja i digitalizacja.


- Obecnie w energetyce europejskiej mamy do czynienia z zapaścią. Na 20 największych firm energetycznych na kontynencie, straty przynosi 14. Wyjściem z sytuacji jest właśnie wprowadzanie idei "3D". – Szczególnie ważne są dwa jej ostanie elementy, czyli digitalizacja i decentralizacja - powiedział Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemensa. W przyszłości powstaną nowe modele biznesowe dla klientów. Ich dane będą analizowane przez elektroniczne liczniki, dzięki którym producenci ciepła będą mogli indywidualnie dobierać oferty. Rachunki spadną. Z kolei decentralizacja spowoduje, że energia będzie wytwarzana bliżej klienta. To przyszłościowe elementy branży – dodał.

Branża energetyczna powinna zwrócić się w kierunku nauki, aby pozyskiwać nowe technologie


Idea decentralizacji rynku energetycznego jest jednym z elementów realizacji wytycznych europejskich. Jak stwierdził Paweł Vogtt z PKN Orlen, proces należy przeprowadzać w sposób zrównoważony.


- Jako jeden z liderów branży traktujemy naszą działalność w kontekście odpowiedzialności społecznej. Jesteśmy nie tylko biznesem, ale także częścią społeczności lokalnej. Wszelkie inwestycje środowiskowe i/lub technologie niskoemisyjne to nie tylko realizacja dyrektyw europejskich. Energetyka to przecież w dużej mierze służba społeczeństwu – podkreślił.

Gdzie szukać rozwiązań w zakresie digitalizacji? Jak zasugerował Łukasz Kroplewski, wiceprezes ds. rozwoju w PGNiG, dobrym kierunkiem może być współpraca ze światem nauki. Jak powiedział, grupa nie tylko intensywnie współpracuje ze światem nauki. Ma także własny obszar badań, gdzie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami w energetyce.

Czytaj także: Innowacje w energetyce: Mamy się czym pochwalić


- Nie można pozwolić sobie na pozostanie w tyle. W wielu obszarach naszej działalności już stosujemy nowoczesne technologie, takie jak big data, analizę danych czy internet rzeczy. Innowacyjne rozwiązania wykorzystujemy także przy szukaniu złóż i przy odwiertach. Efektem jest nie tylko zysk dla grupy, ale i tanie paliwo dla klientów – powiedział prezes Kroplewski.

Jak pokazuje jednak przykład PKP Energetyka, w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań niekoniecznie trzeba "wychodzić" na zewnątrz i szukać wsparcia świata nauki. Przedstawiciele branży mogą udanie szukać nowych rozwiązań "na własnym podwórku".


- Stworzyliśmy program pobudzania innowacyjności. Co nas bardzo cieszy, w pierwszej edycji tego programu otrzymaliśmy 118 zgłoszeń od pracowników. 9 z nich dostało nagrody pieniężne. To jest ważne, żeby pracownicy współuczestniczyli – powiedział Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W energetyce jest zapaść i trzeba rewolucji. Na 20 największych firm w Europie straty przynosi 14

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!