W Europie mniej inwestycji w energetykę konwencjonalną, więcej w OZE

W Europie mniej inwestycji w energetykę konwencjonalną, więcej w OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Europie Zachodniej odchodzi się od budowania elektrowni konwencjonalnych, zarówno tych węglowych jak i gazowych, zwiększają się natomiast inwestycje w odnawialne źródła energii - mówi Robert Berdal, odpowiedzialny w Tractebel Engineering za Europę Środkowo-Wschodnią.



Czy w krajach Unii Europejskiej będzie się budować elektrownie konwencjonalne - gazowe i węglowe?


- W Europie Zachodniej obserwujemy obecnie tendencję polegającą na odchodzeniu od budowania instalacji konwencjonalnych, zarówno tych węglowych jak i gazowych. Choć w niektórych krajach, takich jak Polska, energia wytwarzana w konwencjonalnych elektrowniach cieplnych pozostaje nadal ważna. Trend, który dotyczy Europy, to wzrost nakładów inwestycyjnych w odnawialne źródła energii oraz w systemy magazynowania energii, co stwarza warunki do lepszego zarządzanie sieciami. Obecnie obserwujemy właśnie takie działania.

W wielu europejskich krajach wsparcie dla OZE jest jednak ograniczane. Czy to wpłynie na tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii?


- Tak, rzeczywiście mechanizmy wsparcia są bardzo ważne dla rozwijania odnawialnych źródeł energii. Jeszcze ważniejsza jest trwałość przepisów zapewniająca stabilność warunków realizacji takich przedsięwzięć inwestycyjnych.

Z drugiej strony, można zauważyć, że koszty związane z inwestowaniem w źródła odnawialne, zarówno w wiatr jak i energię słoneczną, maleją z roku na rok. Oznacza to, że udział energii ze źródeł odnawialnych staje się w światowym bilansie coraz większy, nadal będzie rosnąć i ostatecznie, dość szybko staną się one bardziej konkurencyjne niż były rok czy dwa lata temu.

Widzimy również, że spada na przykład, cena baterii. Sprzężenie tych dwóch elementów może stać się innowacyjnym rozwiązaniem, dzięki któremu energia czerpana z baterii okaże się realnym rozwiązaniem dla mniejszych, a czasem i dla większych instalacji.

Jak z perspektywy Tractebel Engineering wygląda rynek polski? Czy to jest ważny dla was rynek?


- Tractebel Engineering jest międzynarodową firmą inżynierską, zatrudniającą około 4400 osób na całym świecie. Polski rynek jest dla nas bardzo ważny. Działamy tu od ponad 20 lat. Pierwsze przedsięwzięcia dotyczyły gospodarki wodno-ściekowej. Rozszerzyliśmy działalność na rynek energetyczny, projekty gazowe, w tym LNG, a także hydrotechniczne - dotyczące portów, dróg wodnych oraz innych obiektów infrastrukturalnych. Wszystkie te obszary są bardzo ważne dla rozwoju.

Jesteśmy obecni na polskim rynku i bardzo się tym szczycimy. Nasza pozycja staje się coraz mocniejsza. Główną siedzibę mamy w Katowicach. Posiadamy też biuro w Gdańsku, co pozwala nam efektywne działać na terenie całego kraju.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Europie mniej inwestycji w energetykę konwencjonalną, więcej w OZE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!