W GIG powstało Laboratorium Energetyki Procesowej

W GIG powstało Laboratorium Energetyki Procesowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energia w przemyśle musi być użytkowana w taki sposób, by ograniczać koszty i minimalizować wpływ na środowisko. Optymalizacją wytwarzania i wykorzystywania energii zajmie się Laboratorium Energetyki Procesowej, które od poniedziałku działa w Głównym Instytucie Górnictwa.

Chodzi o wypracowanie rozwiązań, dzięki którym wykorzystywanie energii w przemyśle stanie się bardziej racjonalne. Laboratorium zajmie się np. projektowaniem instalacji o niskiej energochłonności z odzyskiem tzw. ciepła odpadowego, czyli takiego, które nie jest wykorzystywane podczas przetwarzania energii w urządzeniach i oddawane do otoczenia.

"Energetyka procesowa obejmuje procesy konwersji energii i masy w urządzeniach i zespołach urządzeń przemysłowych. Zajmuje się projektowaniem, eksploatacją, a przede wszystkim optymalizacją wytwarzania i wykorzystania energii, co jest niezwykle ważne dla sektora przemysłowego. Jej zadaniem jest również minimalizacja negatywnego wpływu tych procesów na otoczenie" - powiedział kierownik laboratorium dr inż. Piotr Mocek.

Jak podają przedstawiciele GIG, działalność laboratorium skupiać się będzie na pracach związanych z racjonalizacją użytkowania energii w przemyśle, bilansowaniem procesów konwersji masy i energii w reaktorach przemysłowych oraz projektowaniem instalacji. Dzięki realizacji projektów badawczych i wdrożeń przemysłowych specjaliści GIG mają wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Zaprojektowali m.in. naziemną część instalacji do procesu podziemnego zgazowania węgla w kopalni Wieczorek.

W uruchomionym w poniedziałek laboratorium wykonywane będą audyty energetyczne procesów przemysłowych, badania procesów jednostkowych związanych z konwersją paliw i energii oraz opracowania związane z realizacją obiektów kogeneracyjnych zasilanych paliwami stałymi i gazami.

W zakres prac nowego laboratorium wchodzi również opracowywanie projektów i studiów wykonalności instalacji energochemicznej konwersji oraz instalacji oczyszczania gazów przemysłowych, co w efekcie wpłynie na podniesienie efektywności ekonomicznej oraz redukcję negatywnego oddziaływania procesów technologicznych na środowisko.

W pracach laboratorium wykorzystywane będzie modelowanie matematyczne i fizyczne oraz inżynierskie metody analizy i projektowania poszczególnych etapów procesu. Dzięki temu możliwe będzie projektowanie prototypowych urządzeń i reaktorów przemysłowych oraz optymalny dobór odpowiedniej aparatury kontrolno-pomiarowej. Takie działania wpisują się w kompleksowy program rozwoju Czystych Technologii Węglowych realizowany przez GIG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W GIG powstało Laboratorium Energetyki Procesowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!