W grudniu raport KE ws. oceny celów polityki energetycznej

W grudniu raport KE ws. oceny celów polityki energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W grudniu Komisja Europejska przedstawi raport, porównujący cele polityki energetycznej UE do 2050 r. z propozycjami poszczególnych państw - poinformowano po czwartkowym spotkaniu wiceministrów ds. energii państw UE i przedstawicieli KE w Bełchatowie.

O rozwoju sektora energetycznego do 2050 r. oraz rozwoju nowych technologii energetycznych rozmawiano w Bełchatowie podczas dwudniowego, nieformalnego spotkania "Energy Roadmap 2050", które odbyło się w ramach polskiej prezydencji.

Jak podkreślał po rozmowach Philip Lowe z dyrekcji generalnej KE ds. energii, Komisja nie ma mocy ingerować w propozycje energetyczne poszczególnych państw, które zostaną jej zgłoszone. Dodał, że jeśli któryś z krajów członkowskich nie zrealizuje uzgodnionych celów na rok 2020, będzie to problem, którym KE z pewnością się zajmie. Lowe zwrócił uwagę, że realizacja celów energetycznych przez poszczególne państwa powinna być kwestią europejskiej solidarności.

Wiceminister gospodarki Marcin Korolec tłumaczył na konferencji prasowej, że dyskusja pomoże KE przygotować ocenę wpływu "Mapy drogowej do 2050 r.", czyli planów przejścia Unii na gospodarkę niskoemisyjną.

Według Korolca podczas spotkania w Bełchatowie podkreślano, że polityka energetyczna musi być oparta na trzech filarach: konkurencyjności, zrównoważonym rozwoju i gwarancji bezpieczeństwa dostaw. Wiceminister dodał, że przed Unią stoją ogromne wyzwania, jeśli chodzi o badania i rozwój nowych technologii, obecnie nieopłacalnych, ale które dla realizacji celów Unii muszą stać się konkurencyjne. Zaznaczył, że szereg państw zadeklarowało, że energia jądrowa będzie odgrywała dla nich znaczącą rolę.

Korolec i Lowe mówili też, że wszyscy uczestnicy spotkania zwracali uwagę na konieczność stabilności regulacji prawnych, co jest konieczne dla długoterminowych inwestycji w energetykę. Przedstawiciel KE przyznał, że konieczne będzie wsparcie publiczne dla rozwoju nowych technologii.

Lowe mówił, że w krótko- i średnioterminowej perspektywie ważnym paliwem będzie gaz, podkreślał, że należy też promować i inwestować w odnawialne źródła energii.

Przedstawiciel KE wskazał na potrzebę budowy wspólnej infrastruktury przesyłowej, które - jego zdaniem - pozwala bilansować chwilowe braki energii ze źródeł odnawialnych. Lowe przypomniał, że unijny budżet na lata 2014-2020 po raz pierwszy będzie przewidywał pieniądze na budowę nowych i integrację istniejących już sieci przesyłowych i gazociągów.

Lowe i Korolec mówili też, że dużo uwagi poświęcono technologii CCS (wychwyt i składowanie CO2), która - jak zaznaczyli - powinna stać się opłacalna, jeśli Unia chce zrealizować swoje cele, nie rezygnując z węgla. Właśnie w Bełchatowie, w przygotowywanym do uruchomienia nowym bloku energetycznym, ma znaleźć się taka instalacja.

Po zakończeniu spotkania delegaci zwiedzili największą w Europie odkrywkę węgla brunatnego i bełchatowską elektrownię, która dostarcza 20 proc. krajowej energii elektrycznej, ale jednocześnie jest największym źródłem emisji CO2 w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W grudniu raport KE ws. oceny celów polityki energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!