XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W jakim kierunku powinna pójść polska energetyka?

W jakim kierunku powinna pójść polska energetyka?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Digitalizacja, dywersyfikacja i decentralizacja, efektywność energetyczna i elektryfikacja - to główne trendy w energetyce, wskazane w raporcie „Energetyki na drodze innowacji” Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, przedstawionym w środę na szczycie COP24.

  • W raporcie zidentyfikowano ponad 10 kluczowych obszarów transformacji energetycznej.
  • Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, rząd stara się tworzyć w miarę przejrzyste regulacje dla energetyki, ale kwestia wyboru technologii i kierunków jej rozwoju będzie należeć do rynku.
  • Wojciech Nowak podkreśla, że w Polsce są rozwiązania w wielu przyszłościowych obszarach, jak odsalanie wody i produkcja chłodu w układach absorpcyjnych, mikrokogeneracja, stacjonarne baterie sodowe, wysokosprawne ogniwa fotowoltaiczne czy magazyny ciepła, także ruchome.

Jak mówił współautor raportu PKEE Ignacy Morawski, relatywny poziom wydatków na badania i rozwój czterech największych polskich grup energetycznych dogania wskaźnik podobnych firm z zachodu Europy. Natomiast budżety na inwestycje w innowacje, głównie w start-upy relatywnie są nawet wyższe.

W raporcie zidentyfikowano ponad 10 kluczowych obszarów transformacji energetycznej. To m.in. poligeneracja, energetyka wiatrowa, fotowoltaika, prosumenci, "czysty" węgiel, klastry, magazyny energii, inteligentne sieci.

Ocenia się, że największe zastosowanie w przyszłości znajdą obszary poligeneracji, energii wiatrowej na lądzie oraz usług cyfrowych dla konsumentów. Natomiast najszybciej będą rosnąć obszary morskiej energetyki wiatrowej i energetyki prosumenckiej.

Morawski podkreślał, że zmianom ulegną same firmy energetyczne - z dostawców energii będą się zmieniać w dostawców usług związanych z zarządzaniem i optymalizacją zużycia energii.

Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, rząd stara się tworzyć w miarę przejrzyste regulacje dla energetyki, ale kwestia wyboru technologii i kierunków jej rozwoju będzie należeć do rynku.

- To przemysł, przedsiębiorstwa energetyczne i wyniki ośrodków naukowych zdecydują o przyszłości energetyki w Polsce - mówił Tobiszowski.

Zaznaczył jednocześnie, że celem rządu jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw energetycznych, co ma przełożyć się na wzrost bezpieczeństwa.

Prof. Wojciech Nowak, przedstawiając dorobek Centrum Energetyki AGH oceniał, że energetyka konwencjonalna ma potencjał do dalszego rozwoju, ale naprawdę olbrzymie możliwości leżą w obszarze efektywności zużycia energii.

Nowak podkreślał, że w Polsce są rozwiązania w wielu przyszłościowych obszarach, jak odsalanie wody i produkcja chłodu w układach absorpcyjnych, mikrokogeneracja, stacjonarne baterie sodowe, wysokosprawne ogniwa fotowoltaiczne czy magazyny ciepła, także ruchome.

- Realizacja Polityki Energetycznej Polski wymagać będzie niesamowicie wysokich nakładów - podsumowywał w imieniu PKEE prezes Enea Trading Dawid Klimczak. Dlatego, jak podkreślał, polski sektor elektroenergetyczny liczy na unijną pomoc finansową.

- Realizacja polityki klimatycznej musi pozwalać na wykorzystanie paliw kopalnych w sposób przyjazny środowisku - dodał
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: W jakim kierunku powinna pójść polska energetyka?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!