W krajowej energetyce powstaje 5 tys. MW nowych mocy

W krajowej energetyce powstaje 5 tys. MW nowych mocy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółki energetyczne kontrolowane przez ministra skarbu budują ok. 5 tys. MW nowych mocy wytwórczych opartych na węglu i gazie, a skala tych inwestycji to ok. 30 mld zł - poinformował w środę sejmową komisję skarbu wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Chodzi o nowe bloki energetyczne w Stalowej Woli, Kozienicach, Jaworznie, Opolu. Jednocześnie przedstawiciele ministerstwa gospodarki poinformowali, że z powodu zaostrzania norm emisji zanieczyszczeń oraz ogólnego starzenia do 2017 r. wyłączone zostaną bloki energetyczne o łącznej mocy ponad 4 GW, a do 2030 r. będzie to ponad 12 GW wyłączeń.

Przedstawiciele MSP poinformowali też, że obok odtwarzania zdolności wytwórczych priorytetem jest system dystrybucyjny, na który nakłady szacuje sie na 40 mld zł do 2020 r.

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister Gawlik podkreślił, że stopień dekapitalizacji majątku wytwórczego spółek energetycznych jest bardzo duży, średni wiek bloku energetycznego to 40 lat, a tylko 10 proc. jest młodszych niż 10 lat. "Wszystkie nasze działania zmierzają do zmiany tej sytuacji" - zapewnił.

Przedstawiciele spółek energetycznych wskazywali z kolei na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą unijna polityka zaostrzania norm emisji zanieczyszczeń. Przypomnieli, że od 2016 r. zacznie obowiązywać dyrektywa o emisjach przemysłowych (IED), która spowoduje wyłączenie części najstarszych bloków. Oceniali jednak, że spółki od dawna są przygotowane na tę zmianę regulacji i żadnych zakłóceń i zaskoczenia nie będzie.

Przypomniano jednak, że KE prawdopodobnie zdecyduje się po raz kolejny zaostrzyć normy emisji zanieczyszczeń, tym razem od 2019 r., co oznacza kolejne nakłady na modernizację. Część z nich nie będzie miała uzasadnienia ekonomicznego, a to oznacza, że szybciej niż dziś planujemy będziemy musieli zamykać najstarsze elektrownie - mówili przedstawiciele wytwórców. To jest prawdziwe zagrożenie, a nie dyrektywa IED, do której jesteśmy wszyscy dobrze przygotowani - konkludowali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W krajowej energetyce powstaje 5 tys. MW nowych mocy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!