W lipcu br. uprawnienia CO2 najdroższe od ponad 2 lat

W lipcu br. uprawnienia CO2 najdroższe od ponad 2 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W lipcu br. miesięczna cena zamknięcia uprawnień do emisji CO2 wyniosła 7,86 euro i był to najwyższy poziom zamknięcia miesiąca od października 2012 r. W ciągu minionego miesiąca ceny uprawnień do emisji CO2 (EUA) zawierały się w przedziale 7,36-8,06 euro – informuje DM Consus.

Dom Maklerski Consus (DM Consus) opublikował komentarz do sytuacji na rynku CO2 w lipcu br. Wskazuje w nim, że w minionym miesiącu kontynuowany był wzrost cen uprawnień do emisji CO2 (EUA), które zaczął się w czerwcu br. Dalsze zwiększanie wartości uprawnień do emisji, wskazuje spółka, było spowodowane przyjęciem propozycji mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej (tzw. MSR) przez Parlament Europejski podczas głosowania, które odbyło się 8 lipca.

- Propozycja MSR została przyjęta w stosunku 495 głosów „za”, 158 „przeciw” oraz 49 głosów wstrzymujących się, dzięki czemu zostanie ona uruchomiona w 2019 r. Na początku przesunięciu do rezerwy ulegnie 12 proc. nadwyżki z 2017 r. W kolejnych latach rezerwa zostanie powiększona o 12 proc. nadpodaży, gdy nadwyżka na rynku wyniesie ponad 833 mln EUA. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, uprawnienia podlegające backloadingowi (900 mln), nie wrócą na rynek i zostaną przesunięte bezpośrednio do rezerwy- komentuje Wojciech Hofman, makler DM Consus.

Cenowy trend wzrostowy dla uprawnień EUA trwał do 23 lipca br. i jak informuje DM Consus wtedy też osiągnięto maksymalną średnią cenę zamknięcia miesiąca. W ostatnich dniach lipca miała miejsce nieznaczna korekta, w efekcie której uprawnienia straciły 2,5 proc. wartości do końca miesiąca. Niemniej jako podaje spółka miesięczna cena zamknięcia wyniosła 7,86 euro i był to najwyższy poziom zamknięcia miesiąca od października 2012 r. W lipcu br. ceny EUA zawierały się w przedziale 7,36-8,06 euro.

Średnia wartość uprawnień CER na koniec miesiąca wyniosła 0,44 euro. Wycena tych jednostek w porównaniu do czerwcowej ceny zamknięcia wzrosła o 10 proc. Cena CER w ciągu miesiąca zawierała się w przedziale 0,42-0,46 euro. Wolumen uprawnień CER, podobnie jak w poprzednich miesiącach był niski i wyniósł 726 tys. CER.

- Z kolei wielkość obrotu uprawnień EUA na rynku kasowym zwiększyła się. Było to spowodowane większą liczbą aukcji, które wciąż stanowią podstawę rynku kasowego. W lipcu odbyło się ich 21, na których łączny wolumen obrotu wyniósł 63,02 mln EUA. 29 lipca, na niemieckiej giełdzie EEX, odbyła się kolejna aukcja polskich uprawnień. Łącznie sprzedano 2,85 mln EUA za cenę rozliczeniową 8,03 euro. Drugim powodem zwiększenia handlowanego wolumenu było osiągnięcie przez EUA poziomu cenowego 8 euro, co zostało wykorzystane przez niektórych uczestników rynku do realizacji zysków. Obrót na giełdowym rynku wtórnym wyniósł 22,6 mln EUA - komentuje Wojciech Hofman.

DM Consus ocenia, że istotnym lipcowym wydarzeniem, w kontekście przyszłości europejskiego systemu handlu uprawnieniami, była publikacja propozycji zmian dyrektywy ETS, która ma wyznaczać zasady obowiązujące w kolejnym okresie rozliczeniowym (2021-2030). Propozycja jest zgodna z przyjętym w zeszłym roku pakietem klimatyczno-energetycznym 2030, który zakłada 40-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych. Aby osiągnąć ten cel, redukcja w sektorach ETS ma wynieść 43 proc.

- Co ważne dla polskich instalacji, utrzymane zostaną bezpłatne przydziały uprawnień w oparciu o mechanizmy carbon leakage oraz derogacje dla energetyki. Zmienią się jednak zasady ich przyznawania – nastąpi aktualizacja przepisów związanych z przydzielaniem uprawnień instalacjom narażonym na ucieczkę emisji, a podstawa przyznawania darmowych jednostek przez instalacje będzie weryfikowana i rewidowana w trakcie roku. W dalszym ciągu dystrybucja uprawnień będzie oparta o mechanizm aukcyjny – minimum 57 proc. jednostek będzie pochodzić z rynku pierwotnego, a 10 proc. uprawnień z tzw. funduszu solidarnościowego. Jednostki te trafią do krajów o PKB niższym niż 90 proc średniej unijnej. Utworzony zostanie fundusz modernizacyjny (stanowić go będzie 2 proc. uprawnień z aukcji), z którego środki trafią na modernizację instalacji z krajów o PKB niższym niż 60 proc średniej unijnej oraz fundusz innowacyjny, mający na celu rozwój nowych niskoemisyjnych technologii (400 mln EUA)- wyjaśnia Wojciech Hofman.

DM Consus uważa, że najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zmienność cen uprawnień EUA w najbliższych tygodniach będą kolejne kroki na ścieżce legislacyjnej w sprawie przyjęcia do unijnych przepisów reformy MSR. Spotkanie Rady UE, na którym MSR może zostać przyjęta zostało zaplanowane na wrzesień, ale zanim to nastąpi, na redukcję płynności będzie miał wpływ okres wakacyjny.

- Od 3 do 28 sierpnia zmniejszeniu ulega wolumen na aukcjach organizowanych na giełdach EEX oraz ICE ECX. Niższa podaż może przyczynić się do wzrostów cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jednakże czynnikiem, który powinien neutralizować efekt ograniczenia podaży aukcyjnej jest okres urlopowy, który charakteryzuje się mniejszą płynnością na rynku carbon- komentuje Wojciech Hofman.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W lipcu br. uprawnienia CO2 najdroższe od ponad 2 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!