W marcu ruszy budowa linii energetycznej z Ełku na Litwę

W marcu ruszy budowa linii energetycznej z Ełku na Litwę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na początku marca ruszy budowa linii energetycznej z Ełku (Warmińsko-Mazurskie) do granicy z Litwą. Większość prac wykonają firmy regionalne - poinformował we wtorek PAP rzecznik inwestycji Jacek Miciński.

Linia Ełk-granica państwa jest jedną z kilkunastu inwestycji w ramach budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego.

Linia będzie biegła przez teren dziesięciu gmin w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Prace rozpoczną się w rejonie Ełku, Olecka i Wieliczek (Warmińsko-Mazurskie). W Nowej Wsi Ełckiej powstanie stacja oraz wychodząca z niej dwutorowa linia 400 kV, która będzie biegła do granicy z Litwą. Łącznie ma być zbudowanych ponad 300 słupów energetycznych.

"Dużą część prac, związanych chociażby z wylewaniem fundamentów wykonają regionalne firmy. Właśnie zawieramy pierwsze umowy" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Krzysztof Miłosz z firmy IDS-BUD, która razem z firmą ENPROM wygrała przetarg na budowę linii z Ełku do granicy polsko-litewskiej.

Wykonawcy szukają lokalnych podwykonawców oraz firm, które mogłyby np. zaoferować utwardzone place do gromadzenia sprzętu budowlanego, noclegi, firm chętnych do wynajmowania sprzętu budowlanego (koparek, koparko-ładowarek, wywrotek, samochodów z podnośnikami), firm ochroniarskich. Potrzebny będzie też żwir i piasek, w który wykonawca chce się zaopatrywać na lokalnym rynku. W pierwszej fazie na budowie ma pracować około stu osób, w dalszych etapach około czterystu. Ogłoszenia dla firm mają być publikowane na stronie internetowej inwestycji: www.liniaelkgranica.pl.

Jacek Miciński poinformował PAP, że obecnie inwestor ma wydane pozwolenia na budowę około 60 km linii i oczekuje na kolejne. Cała linia będzie miała ok. 111 km długości.

Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna inwestycja energetyczna w północno-wschodniej Polsce. Ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski. Inwestorem jest spółka PSE Operator SA. Projekt obejmuje 11 zadań w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Pierwotnie szacowano, że inwestycja będzie kosztować 2,2 mld zł; po przetargach inwestor informował, że będzie to 1,7-1,8 mld zł. Z UE z programu Infrastruktura i środowisko ma pochodzić 725 mln zł, pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora. Wszystkie inwestycje mają być gotowe w 2015 r.

Linia Ełk-granica państwa ma być gotowa do końca 2015 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W marcu ruszy budowa linii energetycznej z Ełku na Litwę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!