W. Pawlak o ograniczaniu emisji CO2 przez Unię Europejską

W. Pawlak o ograniczaniu emisji CO2 przez Unię Europejską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska może przyjmować bardzo ambitne plany ograniczenia emisji CO2, ale na świecie zużycie paliw kopalnych, w tym węgla, będzie rosło - mówi Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki.

Premier Waldemar Pawlak przypomina opinię, jaką wypowiedział Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), zdaniem którego wszystkie - czasami bardzo przesadnie - ambitne europejskie projekty dotyczące redukcji emisji CO2 są często nieproporcjonalne w porównaniu z działaniami innych państw. Nawet przy bardzo ambitnym podejściu Unii Europejskiej i redukcji przez nią emisji CO2 o 30 proc. to wszystkie uzyskane w ten sposób oszczędności stanowić będą równowartość rocznej emisji CO2 przez Chiny.

Przypomnijmy, że w corocznej prognozie przygotowanej przez MAE - World Energy Outlook 2009 - w Scenariuszu Referencyjnym prognozowany światowy popyt na energię pierwotną wzrasta o 1,5 proc. rocznie pomiędzy 2007 a 2030 r., z nieco ponad 12 000 milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej (Mtoe) do 16 800 Mtoe, co łącznie stanowi 40 proc. wzrost. Głównym motorem tego wzrostu są rozwijające się kraje Azji, a zaraz po nich kraje Bliskiego Wschodu. Paliwa kopalne pozostają dominującym źródłem energii pierwotnej na świecie w Scenariuszu Referencyjnym, stanowiąc ponad 3/4 całkowitego wzrostu zużycia energii pomiędzy 2007 a 2030 r. W wartościach bezwzględnych do roku 2030 najwięcej rośnie zużycie węgla, a w dalszej kolejności gazu ziemnego i ropy.

Dominującym paliwem pierwotnym w 2030 r. pozostaje jednak ropa, pomimo iż jej udział spada z obecnych 34 proc. do 30 proc. Popyt na ropę (wyłączając biopaliwa) wzrasta średnio o 1 proc. rocznie w okresie objętym prognozą, z 85 mln baryłek dziennie (mb/d) w 2008 r. do 105 mb/d w 2030 r. Cały ten przyrost pochodzi z krajów spoza OECD, a popyt w krajach OECD maleje. Sektor transportowy odpowiada za 97 proc. wzrostu zużycia ropy.

Raport podkreśla, że głównym czynnikiem kształtującym popyt na węgiel i gaz jest wzrost zapotrzebowania dla produkcji energii elektrycznej. Prognozowany światowy popyt na energię elektryczną do 2030 r. wzrasta o 2,5 proc. rocznie. Przeszło 80 proc. przyrostu przypada na kraje spoza OECD. Globalnie do 2030 r. dodatkowe zainstalowane moce produkcyjne energii elektrycznej wynoszą 4 800 gigawatów (GW) – prawie pięciokrotność obecnych mocy wytwórczych Stanów Zjednoczonych. Największy przyrost ma miejsce w Chinach (około 28 proc. całości). Węgiel pozostaje głównym paliwem w sektorze elektroenergetycznym, a przy tym jego udział w światowej produkcji energii elektrycznej wzrasta o trzy punkty procentowe, osiągając 44 proc. w 2030 r. Produkcja energii jądrowej wzrasta we wszystkich głównych regionach świata oprócz Europy, ale jej udział w całości produkcji energii elektrycznej spada.
Scenariusz Referencyjny zakłada dalszy szybki wzrost emisji CO2 związanych ze zużyciem energii do 2030 r., będący następstwem zwiększonego światowego zapotrzebowania na paliwa kopalne. Emisje CO i tak wzrosły już z poziomu 20,9 gigaton (Gt) w 1990 r. do poziomu 28,8 Gt w 2007 r., a przewidywany jest dalszy wzrost tych wartości do odpowiednio 34,5 Gt w 2020 r. i 40,2 Gt w 2030 r. – co stanowi średni wzrost na poziomie 1,5 proc. rocznie w całym okresie objętym prognozą.

Kraje spoza OECD odpowiadają za całość przewidywanego wzrostu emisji CO2 związanych ze zużyciem energii do 2030 r. 3/4 z 11 Gt przyrostu pochodzi z Chin (gdzie emisje rosną o 6 Gt), Indii (2 Gt) i Bliskiego Wschodu (1 Gt). Przewiduje się nieznaczny spadek emisji w państwach OECD z uwagi na spowolnienie popytu na energię (będące w bliskim okresie skutkiem kryzysu a w dłuższej perspektywie wynikiem znacznych postępów w zakresie efektywności energetycznej) i większe zastosowanie energii jądrowej i OZE, w dużej mierze dzięki już przyjętym politykom ograniczającym zmiany klimatyczne i podnoszącym bezpieczeństwo energetyczne.

Natomiast we wszystkich głównych państwach spoza OECD obserwuje się wzrost emisji. Niemniej jednak, podczas gdy państwa spoza OECD odpowiadają dziś za 52 proc. światowych emisji CO2 związanych ze zużyciem energii rocznie, to odpowiadają tylko za 42 proc. skumulowanych emisji świata od 1890 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!