W Polsce powstał hybrydowy system regulacji energetyki - mówi Mariusz Swora

Wskutek wejścia w życie ustawy z 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw w Polsce powstał hybrydowy system regulacji energetyki. Nad istniejącym, częściowo uwolnionym, a częściowo regulowanym rynkiem, nadbudowano państwową regulację cen, która opiera się na prosto sformułowanym nakazie powrotu do cen historycznych, opatrzonym sankcją za niedopełnienie takiego obowiązku - mówi dr hab. Mariusz Swora, prezes URE w latach 2007-2010. Przedłużenia stosowania tej ustawy poza 2019 rok mogłoby być groźne dla bezpieczeństwa energetycznego - dodaje.

  • Z punktu widzenia zasad wspólnego rynku energii wprowadzenie retroaktywnych cen jest oczywiście trudne, o ile w ogóle możliwe do akceptacji, choć obraz nie jest do końca jasny. Przede wszystkim ingerencja w ceny w obrocie nie jest co do zasady zabroniona - mówi Mariusz Swora
  • Ocenia, że jest zbyt wcześnie, aby przesądzać, czy KE podejmie interwencję i w jakim zakresie. Uważa, że trzeba dokonać głębszej rewizji naszego podejścia do polityki energetycznej.
  • Europa Zachodnia postawiła na OZE i efektywność energetyczną, a to inne wybory niż te, w których trwamy. Bez znaczących przewartościowań przestaniemy być konkurencyjni na wspólnym rynku - twierdzi Mariusz Swora.

Ustawa z 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zupełnie nowe elementy do systemu regulacji energetyki w Polsce, dotyczące 2019 roku. Co z tego wyszło?

- Wskutek wejścia w życie ustawy z 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw w Polsce powstał hybrydowy system regulacji energetyki. Nad istniejącym, częściowo uwolnionym, a częściowo regulowanym rynkiem, nadbudowano państwową regulację cen, która opiera się na prosto sformułowanym nakazie powrotu do cen historycznych, opatrzonym sankcją za niedopełnienie takiego obowiązku.

Problem w tym, że rynek, który mieliśmy do tej pory, wykształcił swoje reguły gry, bazował na różnych rodzajach umowach z odbiorcami końcowymi, różnych formułach cenowych funkcjonujących poza segmentem regulowanym, które teraz mają ulec retroaktywnej rewizji. Nie jestem przekonany, czy efektywne wciśnięcie tego bogactwa rozwiązań w sztywne ramy będzie w ogóle możliwe.

Czytaj także: URE wnioskuje u ministra energii o nowelizację ustawy w sprawie cen prądu

Jednym z najczęściej stawianych pytań jest to, czy taki model zostanie zaakceptowany przez KE, a zatem będzie z tym problem, czy nie?

- Z punktu widzenia zasad wspólnego rynku energii wprowadzenie retroaktywnych cen jest oczywiście trudne, o ile w ogóle możliwe do akceptacji, choć obraz nie jest do końca jasny. Przede wszystkim ingerencja w ceny w obrocie nie jest co do zasady zabroniona, ale przy jej wprowadzaniu muszą być zachowane ścisłe reguły, wymagające poszanowania zasad proporcjonalności, transparentności, niedyskryminacji, weryfikowalności zobowiązań z zakresu usług publicznych i zapewnienia unijnym przedsiębiorcom równego dostępu do odbiorców. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości w starej sprawie Federutility i w wyroku w sprawie polskich regulowanych cen gazu z 2016 r. Nie jest łatwo te reguły spełnić.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: W Polsce powstał hybrydowy system regulacji energetyki - mówi Mariusz Swora

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!