W Polsce są warunki na składowisko odpadów promieniotwórczych

W Polsce są warunki na składowisko odpadów promieniotwórczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do dziś nie mamy w Polsce podziemnego składowiska odpadów promieniotwórczych, natomiast mamy dobre warunki geologiczne, by takie składowisko mogło istnieć; warto w tym kierunku prowadzić dalsze badania - uważa prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Przybycin.

  • Odpady promieniotwórcze staną się wyzwaniem w momencie, kiedy Polska zdecyduje się na budowę elektrowni jądrowej.
  • W pierwszym okresie te odpady przechowywane są na terenie elektrowni, ale później trzeba znaleźć dla nich miejsce. Jeżeli chcemy mieć energię jądrową, musimy mieć głębokie składowisko odpadów - uważa szef PAA.
  • Jedyne w Polsce, płytkie składowisko odpadów radioaktywnych znajduje się w Różanach w woj. mazowieckim. - Będzie jeszcze działać przez 4 do 7 lat i będziemy musieli znaleźć nową lokalizację - mówi Andrzej Przybycin.

Andrzej Przybycin podkreślił, że dziś nie mamy w Polsce podziemnego składowiska odpadów promieniotwórczych.

- Mamy natomiast dobre warunki geologiczne, by takie składowisko mogło istnieć. To jest problem, który w Polsce jest w pewnym zawieszeniu (…) jest duża grupa odpadów, dla których najlepszą lokalizacją byłyby głębokie miejsca w strukturze geologicznej, w tym kierunku powinno się prowadzić dalsze badania, to powinno znaleźć się w Polityce Surowcowej Państwa - mówił Przybycin.

Dodał, że odpady promieniotwórcze staną się wyzwaniem w momencie, kiedy Polska zdecyduje się na budowę elektrowni jądrowej. - W pierwszym okresie te odpady przechowywane są na terenie elektrowni, ale później trzeba znaleźć dla nich miejsce. Jeżeli chcemy mieć energię jądrową, musimy mieć głębokie składowisko odpadów - wskazał.

Prezes PAA przypomniał również, że jedyne w Polsce, płytkie składowisko odpadów radioaktywnych znajduje się w Różanach w woj. mazowieckim. - Ono jeszcze będzie działać przez 4 do 7 lat i będziemy musieli znaleźć nową lokalizację - powiedział.

Przybycin w kontekście budowy składowiska podkreślił, że Polska ma również potencjał rozwoju produkcji radiofarmaceutyków. W kraju powstaje 18 proc. światowej produkcji Molibden-99 - izotopu niezbędnego do wytwarzania radiofarmaceutyków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce są warunki na składowisko odpadów promieniotwórczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!