W przyszłości możliwe zmiany w uchwale antysmogowej w woj. śląskim

W przyszłości możliwe zmiany w uchwale antysmogowej w woj. śląskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uchwała antysmogowa woj. śląskiego będzie w przyszłości prawdopodobnie doprecyzowywana – ocenił w piątek senator Adam Gawęda (PiS). Nie jest wykluczone, że uchwała wymaga pewnych zmian – uznał wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka (PO).

Senator wskazał na zawartą w uchwale sprzeczność: wskazane w niej jako pożądane kotły najwyższej klasy mogą czysto spalać m.in. część paliw, których uchwała zakazuje.

Wiceprzewodniczący senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności i wicemarszałek woj. śląskiego uczestniczyli w XII Forum Nowej Gospodarki w Katowicach - w dyskusji "Gospodarka niskoemisyjna szansą dla woj. śląskiego i małopolskiego". Oba te regiony dysponują już uchwałami antysmogowymi swoich sejmików - zakazują one stosowania paliw stałych niskiej jakości oraz zobowiązują mieszkańców do wymiany kotłów na spełniające najwyższe normy.

W dyskusji Gawęda - obecnie senator, a wcześniej radny woj. śląskiego - zwrócił uwagę, że uchwała tamtejszego sejmiku, choć jak ocenił "z pewnością bardzo dobra", "nie jest też bez jakichś błędów". Jako przykład wskazał, że wymieniane w niej kotły węglowe 5 klasy - rozumiane jako nowoczesne rozwiązania, które ograniczają w sposób zasadniczy niską emisję - mogą spalać niektóre czyste paliwa, których uchwała zakazuje.

"W instalacjach (...) zakazuje się stosowania: 1) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, 2) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, 3) paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. 4) biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc." - zapisano w uchwale antysmogowej dla woj. śląskiego.

Gawęda przypomniał natomiast, że kotły 5 klasy przy zachowaniu wyśrubowanych kryteriów emisyjności umożliwiają spalanie, jak zaznaczył, "na przykład mieszanek energetycznych bardzo dobrej jakości, o dużej wartości energetycznej i małym zanieczyszczeniu, ale o drobnych frakcjach, o których mówi się w uchwale, że nie mogą być zastosowane".

"W związku z tym (…) zwracam uwagę, że ta uchwała będzie prawdopodobnie doprecyzowana, będzie prawdopodobnie w przyszłości musiała podlegać pewnym modyfikacjom" - zasygnalizował wiceprzewodniczący senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.

Wicemarszałek woj. śląskiego - również wcześniejszy radny sejmiku - podziękował za uwagi ws. uchwały. "Na pewno weźmiemy je pod uwagę, gdy będziemy pracować nad tekstem tego aktu prawnego w przyszłości - bo nie jest wykluczone, że wymaga on pewnych zmian" - zgodził się Gramatyka.

Zaapelował przy tym do Gawędy, jako senatora związanego z większością parlamentarną tworzącą rząd, o zakazanie sprzedaży - jeszcze przed najbliższym sezonem grzewczym - paliw najgorszej jakości, m.in. mułów węglowych i flotokoncentratów. Wicemarszałek akcentował, że samorządy mogą w swoich uchwałach zawierać tylko tyle, na ile pozwala Prawo ochrony środowiska: choć mogą wprowadzać określone nakazy i zakazy, nie ma już środków do ich egzekucji.

Samorządowcy z woj. śląskiego i małopolskiego od miesięcy apelują do rządu o szybkie wprowadzenie zakazu sprzedaży najgorszych paliw stałych, a także o zapewnienie środków na walkę z tzw. niską emisją.

W majowym stanowisku samorządy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (118 gmin woj. śląskiego, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu) zgodziły się, że wprowadzone dotąd rozwiązania systemowe (jak uchwały regionalnych sejmików) powinny być elementem kompleksowego, narodowego programu uzupełnionego o rozwiązania prawne o charakterze finansowym, zachęcające mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania.

W piątek Gawęda zasygnalizował, że trwające obecnie prace nad regulacjami dot. jakości paliw stałych mają w zamierzeniu m.in. stanowić podstawę dla dalszych kroków samorządów i ew. programów rządowych.

Specjaliści diagnozują, że w skali całego woj. śląskiego środowisko zanieczyszcza ok. 700 tys. starych domowych pieców. W ostatnich latach problem niskiej emisji udało się znacznie nagłośnić. Na początku kwietnia specjalną tzw. uchwałę antysmogową dla woj. śląskiego uchwalił regionalny sejmik (projekt przygotowany przez zarząd woj. śląskiego tworzony przez koalicję PO-PSL-SLD-RAŚ poparło opozycyjne PiS).

Uchwała zakazuje od 1 września br. palenia w woj. śląskim mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Wprowadza nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych. Dla dotychczasowych instalacji niższej klasy ustanawia terminy ich wymiany, rozłożone - w zależności od ich wieku lub klasy emisji - od początku 2022 r. do początku 2028 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W przyszłości możliwe zmiany w uchwale antysmogowej w woj. śląskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!