W Senacie m.in. ustawa o OZE i "wielka nowelizacja" Kodeksu karnego

W Senacie m.in. ustawa o OZE i "wielka nowelizacja" Kodeksu karnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE) a także największą od 1997 r. nowelizacją Kodeksu karnego zajmie się Senat na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu. W planie obrad jest też nowela znosząca pod pewnymi warunkami pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych.

Senackie komisje gospodarki i środowiska w ub. tygodniu zajmowały się m.in. zapisem ustawy o OZE dotyczącym taryf gwarantowanych dla mikroproducentów energii, którego uchylenia domaga się rząd. Komisje nie podjęły jednak decyzji w sprawie tego zapisu; komisje zbiorą się ponownie w środę po południu. Taryfy gwarantowane dla mikroinstalacji OZE, do ustawy trafiły jako przyjęty przez Sejm wniosek mniejszości. Zapis ten gwarantuje posiadaczom instalacji o mocy do 10 kW odkup od nich energii po cenie gwarantowanej i znacznie wyższej od rynkowej.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) wprowadza nowe zasady wspierania energii wytwarzanej z takich źródeł. Jedną z podstawowych zmian do obecnie obowiązujących przepisów dotyczących wspierania OZE jest zmiana systemu świadectw pochodzenia energii na system aukcyjny. System wyboru najlepszej oferty w tych samych warunkach ma być tańszy dla budżetu państwa o ponad 7 mld zł. Po zmianach do 2020 r. w budżecie ma pozostać 20 mld zł.

Senat zajmie się też wielką nowelizacją Kodeksu karnego, zmieniającą "filozofię karania". Jest to największa zmiana tej ustawy od 1997 r. Częściej mają być stosowane kary grzywny i ograniczenia wolności, rzadziej zaś orzekane więzienie w zawieszeniu. Jak wskazuje resort sprawiedliwości, kara zawieszona, orzekana w Polsce w około 60 proc. przypadków, nie spełnia bowiem funkcji odstraszającej i wychowawczej. Kara pozbawienia wolności ma być "zarezerwowana dla bardzo poważnych przestępstw albo dla sprawców, którzy nie rokują poprawy". W nowelizacji chodzi także o to, aby wobec przestępczości "ciężkiej" można było stosować represje surowsze niż dotychczas. Wprowadzona ma być w związku z tym maksymalna kara więzienia do lat 20 (obecnie to 15 lat), obok dotychczasowych kar 25 lat więzienia i dożywocia.

Nowela Prawa budowlanego - którą przewidziano w porządku obrad - znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualny sprzeciw.

Senatorowie będą debatować także nad nowelą ustawy o transporcie drogowym, która przewiduje wyznaczenie w Polsce 21 dworców autobusowych i autokarowych, na których niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej będzie udzielana pomoc.

Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych - która także znalazła się w porządku obrad - przewiduje zmiany w zasadach nadzoru ministra sprawiedliwości nad sądami, działaniu dyrektorów sądów i delegowaniu sędziów do MS. Zmiana ma dostosować przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r.

Senat zajmie się także ustawą o rzeczach znalezionych, która zakłada przekazanie starostom odpowiedzialności za przyjmowanie i przechowywanie rzeczy znalezionych, określenie sposobu przechowywania tych rzeczy oraz określenie praw i obowiązków znalazców. Organem odpowiedzialnym za przyjmowanie odnalezionych rzeczy będzie właściwy starosta powiatowy.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów; w regulacjach nie wprowadzono zasadniczych zmian w stosunku do obowiązujących. Nowela stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Senat zajmie się także znowelizowanymi przepisami dotyczącymi podatku od ukrywanych dochodów. Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących opodatkowania przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Sejm pozostawił 75 proc. stawkę PIT w przypadku próby oszustwa fiskusa. Zdaniem resortu finansów przepisy mają charakter prewencyjny - mają zachęcić do uczciwego rozliczania się z państwem.

Senat będzie także pracował nad nowelizacją przyjętej w 2001 r. ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego: Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakłada ona, że program budowy kampusu zostanie przedłużony o kolejne dwa lata - do 2017 r.

W porządku obrad Senatu jest także ustawa mająca na celu uporządkowanie sytuacji prawnej czterech instytucji - Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, Studia Miniatur Filmowych z Warszawy oraz Studia Filmowego Polska Kronika Filmowa z Warszawy. Instytucje te będące obecnie jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa będą mogły zostać przekształcone w instytucje kultury, pieczę nad nimi będzie sprawował minister kultury - zakłada ustawa o przekształceniu jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, prowadzących działalność z wykorzystaniem dóbr kultury w państwowe instytucje kultury.

Senat zajmie się także projektami przygotowanymi przez senatorów m.in. projektem nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która zakłada, że w postępowaniu nakazowym ws. zapłaty, w przypadku zawarcia ugody przed sądem pierwszej instancji, pozwany otrzyma zwrot połowy pobranej opłaty sądowej. Kolejny - projekt noweli Kodeksu postępowania cywilnego - przewiduje, że przed odrzuceniem - z powodu braków - skargi kasacyjnej w postępowaniu sądowoadministracyjnym, sąd będzie wzywał do usunięcia tych braków; na ich usunięcie będzie siedem dni.

Przedmiotem obrad będzie także projekt uchwały ws. ustanowienia roku 2015 rokiem Witkiewiczów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Senacie m.in. ustawa o OZE i "wielka nowelizacja" Kodeksu karnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!