XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Trzebani produkują prąd ze śmieci

W Trzebani produkują prąd ze śmieci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oddano do użytku Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani koło Leszna. Jest to pierwszy obiekt w Polsce wykorzystujący technologię beztlenowej fermentacji do przerabiania odpadów. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł prawie 25 mln euro.

Do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebiani będą trafiały odpady z ponad 250 tys. gospodarstw domowych z 18 gmin, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie. Na inwestycję pozyskano łącznie 18,6 mln euro z unijnego Funduszu Spójności, pozostałe ponad 6 mln euro to wkład własny samorządów.

Odpady trafiające do zakładu będą segregowane i sortowane. Następnie frakcje drobne, których nie da się posegregować, poddawane będą beztlenowej fermentacji w cylindrycznej kolumnie fermentacyjnej o pojemności 1900 metrów sześciennych. W kolumnie znajdują się specjalne bakterie przekształcające biofrakcję w nieszkodliwą masę, która będzie bezpiecznie składowana w nowo wybudowanej kwaterze składowiska odpadów.

W efekcie beztlenowej fermentacji powstaje biogaz. Będzie on spalany na terenie zakładu w silnikach napędzających generatory produkujące prąd. Uzyskane ciepło wykorzystywane będzie do ogrzewania zakładu.

Szacuje się, że produkowana energia wystarczy na obsługę maszyn oraz dostarczenie ciepłej wody i ogrzanie wszystkich pomieszczeń. Nadmiar prądu będzie odprowadzany do sieci energetycznej i sprzedawany. Podobnie na generatory prądu będzie doprowadzany biogaz ze starego zrekultywowanego wysypiska leżącego obok nowego zakładu. Roczny przerób Zakładu Zagospodarowania Odpadów to 70 tysięcy ton.

Równocześnie do budowy ZZO realizowano projekt zamykania i rekultywowania dotychczasowych 13 wysypisk śmieci zlokalizowanych na terenie gmin uczestniczących w realizacji Grupy Projektów pn. „Gospodarka opadami i osadami ściekowymi w Lesznie i subregionie leszczyńskim”. Na ten projekt gminy również pozyskały środki z UE.

Samorządy biorące udział w projekcie: Leszno, Rawicz, Gostyń, Poniec, Rydzyna, Włoszakowice, Wijewo, Święciechowa, Lipno, Osieczna, Krzemieniewo, Miejska Górka, Bojanowo, Śmigiel, Krzywiń, Krobia, Pępowo, Pogorzela.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Trzebani produkują prąd ze śmieci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!