W tym roku złożono 92 tys. wniosków o emeryturę

W tym roku złożono 92 tys. wniosków o emeryturę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od początku 2018 r. z tytułu obniżenia wieku emerytalnego wnioski o świadczenie złożyło ponad 92 tys. osób - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zwróciła uwagę, że w porównaniu z ubiegłym rokiem o emeryturę ubiega się więcej osób aktywnych zawodowo.

  • W porównaniu z ubiegłym rokiem więcej osób aktywnych zawodowo decyduje się na przejście na emeryturę.
  • - Obecnie, do 20 marca, mamy lekkie przesunięcie: wzrost z tytułu przejścia na emeryturę po pracy na etacie z 27 proc. do około 32 proc. - zaznaczyła szefowa ZUS.
  • Wnioski nadal składa więcej kobiet niż mężczyzn.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że od 2018 r. z tytułu tzw. ustawy wiekowej wnioski złożyło ponad 92 tys. osób. - Wydaliśmy sporo decyzji, miesięcznie jest to na poziomie około 93 proc. Wnioski nadal składa więcej kobiet niż mężczyzn - mówiła.

Zwróciła uwagę, że w porównaniu z ubiegłym rokiem więcej osób aktywnych zawodowo decyduje się na przejście na emeryturę. Przypomniała, że w 2017 roku około 60 proc. emerytów było nieaktywnych zawodowo, a około 40 proc. aktywnych - w tym 27 proc. otrzymało emeryturę po zatrudnieniu na etacie.

- Obecnie, do 20 marca, mamy lekkie przesunięcie: wzrost z tytułu przejścia na emeryturę po pracy na etacie z 27 proc. do około 32 proc. - zaznaczyła szefowa Zakładu.

Przekonywała, że zmiany struktury wśród emerytów to rzecz normalna.

- W ostatnim kwartale minionego roku duża grupa osób, która przeszła na emeryturę, skorzystała na obniżeniu wieku, nie pracując i nie mając środków na utrzymanie. Teraz coraz więcej przechodzących to osoby kontynuujące zatrudnienie, które stopniowo osiągają wiek emerytalny - wyjaśniała profesor.

Jak zaznaczyła, w związku z wprowadzeniem reformy emerytalnej w oddziałach ZUS pojawili się doradcy emerytalni, którzy obsłużyli ponad 4,5 mln osób. - Jedni przyszli z wnioskiem emerytalnym, inni po poradę, do czego nabyli prawo, w jakiej wysokości. To nie są tylko osoby bezpośrednio przed wiekiem emerytalnym. W statystykach mamy coraz więcej osób, które mają 5, 10 lat do emerytury - mówiła prof. Uścińska.

1 października weszła w życie reforma emerytalna, zgodnie z którą kobiety ponownie uzyskały prawo do przejścia na emeryturę od 60. roku życia, a mężczyźni od 65. Jest to powrót do stanu sprzed uchwalonej w 2012 r. reformy, przewidującej stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Według danych ZUS, średnia emerytura kobiet to 1555,09 zł, a mężczyzn - 2584,52 zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tym roku złożono 92 tys. wniosków o emeryturę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!