Waldemar Pawlak organizuje w listopadzie światowy szczyt przemysłu

Waldemar Pawlak organizuje w listopadzie światowy szczyt przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mają się pojawić ministrowie gospodarki z 20 krajów wypuszczających do atmosfery najwięcej CO2 oraz szefowie największych korporacji przemysłowych. Być może przyjedzie Lakshmi Mittal, szef największej firmy hutniczej świata.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" spotkanie ma być preludium do organizowanej przez Polskę w grudniu Światowej Konferencji Klimatycznej COP 14. Niemal 200 państw będzie tam radzić, jak walczyć z globalnym ociepleniem. Resort gospodarki chce najpierw zorganizować spotkanie państw, które są odpowiedzialne za największą emisję dwutlenku węgla. Wśród nich jest także Polska.

- Swój udział potwierdzili już przedstawiciele USA, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Indii i Chin - mówił 24 września wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Będą również ministrowie z Francji i Danii, które emitują mało - Francja przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, a Dania będzie gospodarzem następnej światowej konferencji klimatycznej.

Ale największe znaczenie resort przywiązuje do przyjazdu szefów największych światowych korporacji przemysłowych, które zarówno emitują dwutlenek węgla, jak i pożerają energię. A produkcja tejże również wymaga emisji CO2. Ma być Lakshmi Mittal - właściciel i prezes największej korporacji hutniczej świata Mittal Steel, która jest potentatem także w Polsce. Będzie również któryś z szefów ogromnego indyjskiego konglomeratu Tata oraz przemysłowcy z Chin.

Pawlak nie ukrywa, że konferencja ma też przynieść jakieś pomysły, które poprawią pozycję Polski w kwestii CO2. Nasz kraj jest bowiem w bardzo trudnej sytuacji - większość państw UE naciska, aby do końca roku przyjąć tzw. pakiet klimatyczny, dzięki któremu emisja dwutlenku węgla w UE do 2020 r. spadnie o 20 proc. Najważniejsza dla Polski jest sprawa uprawnień do emisji CO2 przyznawanych poszczególnym krajom UE. Dziś przyznawane są za darmo, a firmy muszą je dokupić na wolnym rynku dopiero, gdy ich zabraknie. Bruksela chce, żeby po 2013 r. wszystkie uprawnienia były sprzedawane na aukcjach. Polska proponuje stopniowe wprowadzanie aukcji - jeśli plan wejdzie w życie od razu, ceny prądu w Polsce, który jest w 93 proc. produkowany z węgla, skoczą o 90-100 proc. To zaś spowoduje efekt domina - nasza gospodarka stanie się mniej konkurencyjna, a firmy mogą się wynieść np. na Ukrainę - czytamy w "Gazecie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Waldemar Pawlak organizuje w listopadzie światowy szczyt przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!