Wątpliwości już nie ma. Polska energetyka mocno się zmienia

Wątpliwości już nie ma. Polska energetyka mocno się zmienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez szumnych deklaracji polski rząd zmienia kierunek rozwoju krajowej elektroenergetyki tak, aby dostosować się do kierunków polityki UE. Hasło "węgiel ponad wszystko" już dawno jest nieaktualne, w zamian otwarcie mówi się o energetyce gazowej, jądrowej a także odnawialnych źródłach energii, w tym morskiej energetyce wiatrowej. Będą o tym dyskutowali uczestnicy sesji "Energetyka w Europie. Dylematy i wyzwania", jaka odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • - Postawienie na rozwój jednokierunkowy, niezależnie czy miałaby być to energetyka jądrowa, OZE, gazowa czy węglowa, do której Polska jest w sposób naturalny uwarunkowana, nie może być uważany za strategię odpowiedzialną i zrównoważoną - mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii. 
  • Polska stawia na różnorodność źródeł wytwórczych w elektroenergetyce.
  • - W przygotowywanej przez nas polityce energetycznej Polski jest miejsce na stabilny rozwój wszystkich źródeł energii – zapowiada Krzysztof Tchórzewski. Z polskiej perspektywy wydaje się to być optymalnym rozwiązaniem.

Dyskusja "Energetyka w Europie. Dylematy i wyzwania" odbędzie się pierwszego dnia Kongresu, czyli 14 maja.

W dyskusji udział zapowiedzieli Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna; Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia; Bohdana Horáčková, prezes zarządu, dyrektor generalny CEZ Polska; Mirosław Kowalik, prezes zarządu Enea; Matteo Marini, Head of Power Grids Division Europe w ABB Group; Maciej Mataczyński, profesor prawa europejskiego i spółek, partner zarządzający kancelarii SMM Legal; Diego Pavia, dyrektor generalny InnoEnergy; Dominique Ristori, dyrektor generalny ds. energii, Dyrekcja Generalna ds. Energii (DG Energy); Krzysztof Tchórzewski, minister energii, Claude Turmes, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki Litwy. 

Panel będzie moderował Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Obecnie w UE trwa dyskusja nad pakietem "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków", zwanym popularnie pakietem zimowym.

Jest to obszerny pakiet regulacyjny, razem z załącznikami do poszczególnych głównych aktów, m.in. takich jak rozporządzenie w sprawie zarządzania Unią Energetyczną, rewizja dyrektywy OZE czy rozporządzenie ws. wewnętrznego rynku energii, liczy około 4 tys. stron.

Z przygotowywanych regulacji wynika przede wszystkim to, że kurs na dekarbonizację energetyki będzie utrzymywany, rozwój energetyki rozproszonej będzie nadal wspierany, krajowi wytwórcy energii będą poddawani coraz większej presji konkurencyjnej.

Przy tym niewykluczone, że władztwo nad kontrolą pracy krajowych systemów elektroenergetycznych będzie przesuwane na szczeble ponadkrajowe, regionalne.

Z propozycji zawartych w pakiecie zimowym wynika, że będziemy musieli rozwinąć współpracę transgraniczną, a więc konkurencja na rynku krajowym wzrośnie i zarazem pojawią się impulsy sprzyjające rozwojowi energetyki rozproszonej.

Krok dalej zrobił Parlament Europejski, który przyjął na początku 2018 r. stanowisko, gdzie zaproponował, aby w 2030 roku udział energii z OZE w finalnym zużyciu energii wynosił 35 proc., a nie 27 proc., jak pierwotnie proponowała Komisja Europejska i na co zgodziła się Rada Europejska w 2014 roku.

Jednocześnie trwają działania zmierzające do podwyższenia cen uprawień do emisji CO2. Parlament Europejski przyjął 6 lutego br. zmiany w europejskim systemie handlu emisjami (EU ETS). Założono wzrost rocznej redukcji uprawnień do emisji, które mają zostać wprowadzone na rynek (tzw. liniowy współczynnik redukcji) o 2,2 proc. od 2021 r. w porównaniu z obecnie planowanym 1,74 proc.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wątpliwości już nie ma. Polska energetyka mocno się zmienia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!