XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ważne zmiany na Towarowej Giełdzie Energii

Ważne zmiany na Towarowej Giełdzie Energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozpoczęto funkcjonowanie europejskiego rynku transgranicznego dnia bieżącego (XBID), w którym ważną rolę odgrywa także Towarowa Giełda Energii (TGE). To ważny krok na drodze do europejskiego rynku energii elektrycznej - podkreśla Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii (TGE).

  • Transgraniczny rynek dnia bieżącego (XBID) został uruchomiony 12 czerwca 2018 r., a pierwsze dostawy zrealizowano 13 czerwca br.
  • XBID ma umożliwić optymalizację wykorzystania mocy wytwórczych - w szczególności zmiennych odnawialnych źródeł energii.
  • Ważnym elementem wynikającym z regulacji unijnych dla giełd energii jest stworzenie tzw. modelu multi NEMO (Nominowany Operator Rynku Energii Elektrycznej), czyli obecności więcej niż jednej giełdy w danym kraju.

- Wejście Pakietu zimowego dla TGE będzie oznaczać kontynuację zmian, do których już się przystosowujemy. Już obecnie mamy integrację rynków energii kilku państw w procesie tzw. market couplingu na Rynku Dnia Następnego. Kolejnym etapem będzie integracja rynków na Rynku Dnia Bieżącego – mówi Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii (TGE).

Transgraniczny rynek dnia bieżącego nazywa się XBID. XBID został z powodzeniem uruchomiony 12 czerwca 2018 r., a pierwsze dostawy zrealizowano 13 czerwca br.

Uruchomienie systemu wraz z 10 krajowymi projektami wdrożeniowymi, będące ważnym krokiem w kierunku utworzenia jednego, zintegrowanego europejskiego rynku dnia bieżącego, umożliwia dokonywanie transakcji w systemie ciągłym na obszarze następujących krajów: Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia i Szwecja.

Większość z pozostałych krajów europejskich ma uczestniczyć w drugim etapie uruchomienia XBID, planowanym w 2019 r.

Strony projektu spodziewają się wzrostu możliwości handlowych, ponieważ XBID wprowadził zasadę wspólnej książki zleceń na rynku dnia bieżącego. XBID łączy cały europejski rynek dnia bieżącego i stanowi uzupełnienie dotychczasowego rynku dnia następnego.

TGE wyjaśnia, że przy rosnącym udziale wytwarzania nieciągłego w europejskiej strukturze produkcji energii, połączenie rynków dnia bieżącego poprzez umożliwienie obrotu transgranicznego nabiera coraz większego znaczenia jako narzędzie używane przez uczestników rynku do bilansowania swoich pozycji.

W miarę rozwoju rynku dnia bieżącego umożliwi on zwiększoną optymalizację wykorzystania mocy wytwórczych – w szczególności zmiennych odnawialnych źródeł energii (OZE) – a także rozwój produktów w reakcji na popyt. Efektem będzie również poprawa sytuacji społecznej. Celem inicjatywy XBID jest podniesienie efektywności obrotu na rynkach dnia bieżącego

Innym ważnym elementem wynikającym z regulacji unijnych dla giełd energii jest stworzenie tzw. modelu multi NEMO (Nominowany Operator Rynku Energii Elektrycznej), czyli obecności więcej niż jednej giełdy w danym kraju.

Wymusi to stworzenie, wraz z Operatorem Systemu Przesyłowego (OSP), rozwiązań technicznych i regulacyjnych umożliwiających funkcjonowanie takich podmiotów na jednym rynku. Do tej pory OSP mieli do czynienia tylko z jedną giełdą energii w każdym kraju.

Wejście zagranicznych giełd na polski rynek oznacza oczywiście konkurencję dla TGE.

- Czujemy się do tego dobrze przygotowani! Należy też pamiętać, że giełdy funkcjonujące w charakterze multi NEMO będą uczestniczyły tylko w fixingu o godz. 12.00, kiedy zawierane są transakcje umożliwiające możliwość wymiany energii na połączeniu z Litwą i Szwecją. Na pozostałych parkietach te giełdy nie będą funkcjonować, a więc liczymy, że nasi uczestnicy będą doceniali, że w jednym miejscu, czyli na TGE, mogą zawierać transakcje na wszystkich rynkach i produktach, co powinno być dla nich dużym ułatwieniem w codziennym handlu energią elektryczną – dodaje Piotr Zawistowski.

Duże znaczenie dla TGE będzie miał także rynek mocy.

- Obecnie analizujemy i badamy możliwości tworzenia rynku wtórnego. W 2018 r. odbędą się pierwsze aukcje dla rynku mocy, ale jego realne funkcjonowanie będzie możliwe dopiero za cztery lata, jest więc trochę czasu, aby się do tego przygotować – podkreśla Piotr Zawistowski.

KNF sprawdzi, czy były manipulacje ceną energii na giełdzie

Nie można przespać implementacji MIFID 2
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ważne zmiany na Towarowej Giełdzie Energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!