Węgiel z Korei Północnej trafił do Korei Południowej

Węgiel z Korei Północnej trafił do Korei Południowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzy południowokoreańskie firmy nielegalnie importowały węgiel z Korei Północnej, deklarując, że jest rosyjski - wynika z ustaleń urzędu celnego w Seulu, który badał doniesienia o imporcie surowca wbrew sankcjom Organizacji Narodów Zjednoczonych nałożonym na Pjongjang za jego zbrojenia.

  • W procedurach celnych deklarowano, że węgiel pochodzi z Rosji.
  • Oprócz węgla sprowadzono też surówkę hutniczą.
  • Korea Północna została objęta sankcjami ONZ po próbach z bronią rakietową i nuklearną.

Celnicy od 10 miesięcy prowadzili śledztwo w sprawie dziewięciu domniemanych przypadków importu północnokoreańskiego węgla do Korei Południowej. Rada Bezpieczeństwa ONZ zakazała wszystkim krajom zakupu tego surowca od komunistycznej Korei Północnej w sierpniu 2017 roku, by odciąć ten reżim od źródeł finansowania jego programu nuklearnego i rakietowego.

Dochodzenie wykazało, że pomiędzy kwietniem a październikiem 2017 roku do Korei Południowej trafiło 35 tys. ton północnokoreańskiego węgla i surówki hutniczej o wartości 6,6 mld wonów (5,8 mln dolarów), co może stanowić naruszenie sankcji ONZ - poinformował urząd celny, dodając, że importerom zostaną postawione zarzuty. Nie podano nazw trzech firm zamieszanych w proceder.

Według celników firmy te otrzymywały północnokoreański węgiel jako zapłatę za pomoc w eksporcie towarów z Korei Północnej do innych krajów poprzez Rosję. Surówka hutnicza miała być natomiast nagrodą za sprzedaż rosyjskiego węgla do Korei Północnej - podała agencja Yonhap.

Uchwalona przez RB ONZ w sierpniu 2017 roku rezolucja 2371 zabrania wszystkim krajom m.in. importu północnokoreańskiego węgla, żelaza, rudy żelaznej i owoców morza. Przyjęto ją w odpowiedzi na prowadzone wcześniej przez Pjongjang próby międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Później sankcje gospodarcze dodatkowo zaostrzono, gdy reżim przeprowadził swoją szóstą próbę bomby jądrowej i ogłosił się mocarstwem atomowym.

W tym roku Pjongjang wszedł na drogę dyplomacji, a północnokoreański przywódca Kim Dzong Un dwukrotnie spotkał się z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem, a także - na historycznym szczycie w Singapurze 12 czerwca - z prezydentem USA Donaldem Trumpem. W czasie tych spotkań deklarował skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego", choć nie ogłosił dotąd konkretnego grafiku tego procesu.

Północnokoreańska dyplomacja naciska na zniesienie sankcji, argumentując to "dobrą wolą" Pjongjangu, w tym wstrzymaniem prób jądrowych, likwidacją poligonu nuklearnego i przekazaniem USA szczątków amerykańskich żołnierzy poległych na wojnie koreańskiej w latach 1950-1953. USA żądają jednak najpierw całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji komunistycznego reżimu.

Sprawę nielegalnego importu północnokoreańskiego węgla nagłośniło w lipcu radio Głos Ameryki (VOA). Rozgłośnia informowała, powołując się na raport ekspertów ONZ, że w październiku 2017 roku do południowokoreańskich portów wpłynęły dwa transporty węgla pochodzącego z Korei Północnej, przeładowanego wcześniej w Rosji. Niewykluczone, że północnokoreański węgiel trafiał przez Rosję również do innych krajów, ale nie zostało to potwierdzone - podawał VoA.

Południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo" twierdził, że władze w Seulu nie zatrzymały dostaw, nawet gdy uzyskały informacje o rzeczywistym kraju pochodzenia towaru, ponieważ importerzy zakończyli już wówczas procedury celne, w których deklarowali, że węgiel jest rosyjski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!