Węzeł nauki i biznesu coraz mocniejszy

Węzeł nauki i biznesu coraz mocniejszy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wkrótce zostanie zarejestrowana spółka, która będzie biznesowym reprezentantem węzła wiedzy i innowacji. – W wszystko idzie zgodnie z planem - mówi prorektor ds. nauki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tomasz Szmuc, zarazem jedna z wiodących osób w polskim węźle.

Znane są już także zagadnienia, nad którymi polski węzeł będzie pracował. Czterema tematami zajmuje się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, dwoma Politechnika Śląska.

Koordynatorem prestiżowego zagadnienia pn. „Nowe materiały dla systemów energetycznych” została AGH. Ze względu na jego złożoność i rangę w przedsięwzięciu będą uczestniczyć także inne węzły.
Trzy kolejne zarządzane przez AGH tematy to: „Wykorzystanie ciepła reaktorów jądrowych, wysokotemperaturowych do celów przemysłowych”, „Składowanie CO2 w podmorskich złożach węglowodorów" i „Technologia zgazowania węgla i jej wykorzystanie przy produkcji energii”.

– Mimo że to tematy dobrze znane, w węźle będzie się pracowało nad całkowicie nowym ich ujęciem – mówi prof. Szmuc.

Politechnika Śląska zajmie się „Zwiększeniem efektywności produkcji energii przy jednoczesnej redukcji emisji" oraz „Zaawansowanymi, prawie zero emisyjnymi elektrowniami węglowymi". W projektach oprócz Polaków biorą także udział partnerzy z Niemiec, Szwecji i Węgier.

– Trzeba docenić wagę zagadnień, jakimi zajmą się nasi naukowcy. Gdyby pracujący nad prawie zero emisyjnymi elektrowniami dokonali przełomu, miałoby to ogromne znaczeni dla całej Europy a nawet świata – mówi prof. Szmuc.

Zdaniem specjalistów Europa zostaje w tyle pod względem badań naukowych. By temu zaradzić, z inicjatywy Komisji Europejskiej powołano Europejski Instytutu Technologiczny. Ma on stworzyć w Europie nową jakość współpracy pomiędzy uczelniami i jednostkami badawczymi oraz przedsiębiorstwami. Celem tych działań jest próba uczynienia europejskiej gospodarki najbardziej konkurencyjną na świecie.

By jednak działalność EIT nie była oderwana od rzeczywistości i odbywała się bliżej nauki, powołano węzły wiedzy. W ich skład weszły uniwersytety, firmy badawcze i innowacyjny biznes. Działalność polskiego została zainaugurowana podczas pierwszego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w 2009 r.

Podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego (16-18 maja w Katowicach) odbędzie się panel poświęcony funkcjonowaniu polskiego węzła. Szczegóły na www.eec2011.eu/agenda/

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węzeł nauki i biznesu coraz mocniejszy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!