XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceszef KE: COP24 testem dla globalnej społeczności

Wiceszef KE: COP24 testem dla globalnej społeczności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach jest testem dla globalnej społeczności – ocenił wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

  • Polska prezydencja negocjuje, jak sprawić, aby Porozumienie paryskie było możliwe do wdrożenia praktycznego - podkreślił Szefczowicz.
  • Nawiązał też do najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w którym jednoznacznie potwierdzono negatywne skutki zmiany klimatu.
  • W dokumencie wskazano, że ogólnoświatowe redukcje emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach mają zasadnicze znaczenie w walce z globalnym ociepleniem.

Podkreślił konieczność uzgodnienia w Katowicach rzetelnych zasad - aby można było spędzić tegoroczne Święta w świadomości, że zrobiono wszystko, aby Porozumienie paryskie zostało odpowiednio wdrożone.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej - wspólnej z ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim - Szefczovicz akcentował, że katowickie wydarzenie zmienia przyszłość nie tylko tego regionu, Europy, ale też, jak cały świat będzie wyglądał w ciągu kolejnych dziesięcioleci.

"To wydarzenie jest testem dla globalnej społeczności. Musimy uzyskać dobre, rzetelne rezultaty. Potrzebujemy przy tym wsparcia Komisji Europejskiej, aby zapewnić uzgodnienie rzetelnych zasad - abyśmy mogli pojechać na Święta do domu wiedząc, że zrobiliśmy wszystko, by Porozumienie paryskie zostało odpowiednio wdrożone" - mówił komisarz UE ds. unii energetycznej.

"Polska prezydencja negocjuje, jak sprawić, aby Porozumienie paryskie było możliwe do wdrożenia praktycznego" - podkreślił Szefczowicz. Jak zaznaczył, "Europejczycy zawsze podkreślają, że tym, czego nie da się zmierzyć, nie da się zarządzać".

"Zadaniem będzie to, jak można wdrożyć rozwiązania zawarte w Porozumieniu paryskim oraz jaki system opracować, aby monitorować postępy, aby zobaczyć czy każdy tak naprawdę przestrzega tych zasad" - zastrzegł komisarz UE. "Mówimy o zarządzaniu, monitorowaniu i planach na przyszłość" - dodał.

Nawiązał też do najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w którym jednoznacznie potwierdzono negatywne skutki zmiany klimatu. W dokumencie wskazano, że ogólnoświatowe redukcje emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach mają zasadnicze znaczenie w walce z globalnym ociepleniem. W raporcie naukowcy dowodzą, że wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza będzie miał katastrofalne skutki. Wskazali też, że aby nie przekroczyć tego progu do 2030 r. globalna antropogeniczna emisja CO2 musiałaby spaść o około 45 proc. w porównaniu z 2010 r., osiągając około 2050 r. poziom "zero netto".

Szefczowicz podkreślił, że zgodnie z ustaleniami raportu IPCC nawet jeśli zobowiązania Porozumienia paryskiego zostaną zrealizowane, "trudno będzie kontrolować klimat w przyszłości".

"Dlatego na szczycie w Katowicach chcemy przedstawić naszą strategię na drugą połowę obecnego wieku. Chcemy pokazać, że trzeba dobrze planować na przyszłość. 2050 r. - to już będzie niedługo. Każda decyzja z zakresu energetyki, z zakresu polityki klimatycznej ma konsekwencje bardzo długoterminowe" - dodał komisarz.

Minister Kwieciński podkreślił, że sukces katowickiego szczytu zależy m.in. od polskiej prezydencji. "Zrobimy co w naszej mocy, aby przygotować odpowiednie wdrożenie Porozumienia paryskiego" - zapewnił.

"Jak państwo wiecie, nie tylko problem polega na tym, aby pewne rzeczy uzgodnić, co stało się trzy lata temu w Paryżu, ale bardzo dużo zależy od tego, czy uda nam się to ambitne porozumienie z Paryża zaimplementować, wdrożyć" - mówił szef MIiR.

"Szczególnie to bardzo dobrze wiemy w rządzie i bardzo dobrze wiemy to w moim ministerstwie inwestycji i rozwoju dlatego, że zazwyczaj z wdrożeniem są większe problemy niż z samym planowaniem" - dodał.

"Bardzo mocno liczymy na to, że do przyszłego tygodnia uda się uzgodnić zasady implementacji Porozumienia paryskiego, czyli tzw. rulebook, jak i porozumieć co do finansowania wdrożenia, szczególnie w innych krajach" - zadeklarował Kwieciński.

Ustanowienie reguł wdrażania Porozumienia paryskiego jest najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed uczestnikami szczytu klimatycznego ONZ COP24. Konferencja ma potrwać do 14 grudnia.

Wynegocjowane w 2015 r. w Paryżu porozumienie jest pierwszą globalną umową, obligującą państwa do działań na rzecz klimatu. Porozumienie weszło w życie 4 listopada 2016 r. po tym, jak dokument ratyfikowało 55 państw odpowiedzialnych za 55 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Zacznie ono obowiązywać od 2020 r.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) porozumienie ratyfikowało łącznie 184 z 197 państw należących do UNFCCC, w tym Polska.

W Paryżu państwa zobowiązały się do utrzymania wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C.

W Katowicach określone mają zostać m.in. ramy wdrożeniowe porozumienia oraz narzędzia kontroli. Państwa rozmawiają też nt. finansowania działań adaptacyjnych, inwestycji proekologicznych w biedniejszych krajach.

Polska w Katowicach przejęła przewodnictwo nad negocjacjami - wiceminister środowiska Michał Kurtyka został prezydentem COP24.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wiceszef KE: COP24 testem dla globalnej społeczności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!