XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceszef PE: jest szansa na kompromis ws. pakietu zimowego

Wiceszef PE: jest szansa na kompromis ws. pakietu zimowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiceszef PE Ryszard Czarnecki uważa, że jest szansa na uzyskanie korzystnych ustaleń dla Polski w sprawie tzw. pakietu zimowego. Obecnie Polska buduje koalicję państw, które mają wspólne interesy ws. pakietu - podkreśliła wiceprezes PKEE Marta Gajęcka.

W czwartek w PE odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i posłów Parlamentu Europejskiego ws. propozycji KE dot. zmian na europejskim rynku energii.

"Chcieliśmy pokazać, że jest możliwość pewnego kompromisu na gruncie pakietu zimowego, tak żeby zadbać o interesy Polski ze względu na nasze uzależnienie od węgla. Chcieliśmy pokazać, że można pogodzić sprzeczne interesy krajów członkowskich UE z zagwarantowaniem Polsce dłuższego okresu przygotowawczego i w związku z tym większych środków na dostosowanie" - powiedział na konferencji prasowej Czarnecki.

"Musimy przekonać naszych partnerów, że z racji polskiej specyfiki, z racji uzależnienia od węgla, powinniśmy mieć możliwość dłuższego dostosowywania się do wymogów tego pakietu, ale potrzebujemy też na to więcej środków" - zaznaczył. Dodał, że to nie tylko kwestia presji dyplomatycznej. "Trzeba też zawierać sojusze z krajami, które są w podobnej sytuacji, jeśli chodzi o poszczególne zapisy pakietu zimowego" - powiedział.

Marta Gajęcka, wiceprezes PGE Energia Odnawialna i Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej powiedziała, że spotkanie w PE jest częścią twardej walki o bezpieczeństwo energetyczne Polski i stworzenia dogodnych warunków dla modernizacji polskiego sektora energetycznego.

"Jesteśmy tu po to, żeby o to zrównoważone podejście i bezpieczeństwo energetyczne walczyć" - podkreśliła. Dodała, że obecnie budowana jest koalicja państw, które mają wspólne interesy w sprawie pakietu. Nie zdradziła jednak, o jakie kraje chodzi.

Pakiet zimowy to propozycje nowych regulacji Komisji Europejskiej dotyczące rynku energii, które zostały przedstawione pod koniec listopada ub. roku. Bruksela zaproponowała m.in. zmiany na rynku energetycznym w UE, by dopasować go do potencjału dojrzałego już sektora źródeł odnawialnych. Polska zgłosiła zastrzeżenia dotyczące limitu emisji dla elektrowni węglowych w ramach rynku mocy. Rynek mocy to rodzaj pomocy publicznej polegającej na tym, że wytwórcy energii otrzymują pieniądze nie tylko za energię dostarczoną, ale też za gotowość jej dostarczenia. Zaproponowany przez KE limit emisji na poziomie 550 gramów CO2 na kilowatogodzinę - o ile wszedłby w życie - uniemożliwiłby finansowanie budowy nowych, opartych na węglu elektrowni w Polsce z instrumentu, jakim jest rynek mocy. Rząd liczy na to, że Komisja Europejska zgodzi się, by nasz kraj tworzył rynek mocy na starych zasadach, co mogłoby oznaczać, że będzie nam przyznany wyjątek od stosowania ograniczenia limitu. Propozycja KE przewiduje bowiem, że instalacje już istniejące miałyby spełniać nowe normy po pięciu latach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszef PE: jest szansa na kompromis ws. pakietu zimowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!