XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wielkopolska: nowe elektrownie biogazowe

Wielkopolska: nowe elektrownie biogazowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze w tym roku ruszy budowa instalacji w Skrzatuszu na północnym skraju regionu. Szykuje się też przetarg na kolejną elektrownię na biogaz pod Krotoszynem.

Odzyskiwanie biogazu ze źródeł odnawialnych i stosowanie go do produkcji energii elektrycznej staje się coraz bardziej popularne w Wielkopolsce. Liderem na tym dopiero rozwijającym się rynku jest poznańska firma Zeneris, która od 10 lat zajmowała się usługami finansowymi, a teraz wyszukuje miejsca pod budowę ekologicznych elektrowni, przygotowuje studium ich wykonalności i finansuje budowy - czytamy w lokalnym dodatku "Gazety Wyborczej".

Pierwsza w regionie elektrownia na biogaz powstanie w Skrzatuszu, tuż przy granicy województwa. Tam energia elektryczna będzie wytwarzana z pozostającego po produkcji spirytusu odpadu, tzw. wywaru, beżowej zawiesiny.

- Planujemy zbudowanie elektrowni o mocy 0,5 MW. Rocznie będziemy produkowali ok. 4 tys. MWh - ujawnia Marek Jóźwiak, członek zarządu firmy Zeneris.

Budowa, wyceniana na 5-6 mln zł, mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w przyszłym. Koszt powinien zwrócić się przed upływem dekady. - To są zwroty rewelacyjne, bo w przypadku elektrowni tradycyjnych zwrot poniesionych kosztów liczyło się zwykle na 30 lat - mówi Marek Tarczyński ze spółki Zeneris.

Z prądu z gorzelnianego biogazu będzie mogło skorzystać nawet 4 tys. gospodarstw.

Elektrownia na biogaz z odpadów gorzelnianych będzie pierwszą w Wielkopolsce, a drugą w kraju po elektrowni w Pawłówku w województwie kujawsko-pomorskim. Na kolejne lata Zeneris planuje następne inwestycje, jedną z nich - niedaleko Krotoszyna. Biogazownia w okolicach zakładów mięsnych Duda będzie największą dotychczasową w naszym regionie. Tam energia elektryczna będzie powstawać z gazu pozostałego po fermentacji odpadków zwierzęcych. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg - poinformowała "Gazeta".

Kolejne biozakłady powstaną poza Wielkopolską, np. w miejscowości Dretyń niedaleko Bytowa na Pomorzu. Natomiast nieco bliżej, w Wałczu zostanie zbudowana tzw. instalacja biomasowa, w której produkowany będzie węgiel drzewny (20 tys. ton rocznie, połowa obecnej krajowej produkcji). Z pozostałego po tym procesie gazu wytwarzana będzie energia elektryczna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielkopolska: nowe elektrownie biogazowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!