Wiosną badania związane z budową elektrowni atomowej

Wiosną badania związane z budową elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiosną ma się rozpocząć kolejny etap badań środowiskowych i lokalizacyjnych związanych z planami budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Na podstawie ich wyników do końca 2017 r. ma zostać wybrana preferowana lokalizacja elektrowni.

Spółka PGE EJ 1, odpowiedzialna za przygotowanie i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, prowadzi badania w trzech potencjalnych lokalizacjach: "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa); wszystkie znajdują się w województwie pomorskim.

Dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska PGE EJ 1 Maciej Stryjecki powiedział PAP, że w związku z planowanym rozpoczęciem na wiosnę kolejnego etapu badań środowiskowych i lokalizacyjnych, obecnie prowadzony jest proces przetargowy dotyczący wyboru wykonawców prac badawczych. Rozpisane zostały, wspólnie ze spółką Elbis z Grupy Kapitałowej PGE, przetargi dla wykonawców. "Chcemy uruchomić badania w pierwszym kwartale 2016 r." - dodał. Zaznaczył, że zwłaszcza w przypadku badań przyrodniczych kluczowe jest rozpoczęcie prac w okresie przedwiośnia.

Stryjecki poinformował, że badania środowiskowe potrwają minimum rok i obejmą wszystkie okresy rozwoju kluczowych gatunków i siedlisk, natomiast część lokalizacyjna badań będzie trwała dwa lata i będzie miała kilka etapów. Niektóre z badań będą wymagały instalacji urządzeń do pomiarów np. z zakresu meteorologii (potrzebne będą maszty meteorologiczne) czy monitoringu sejsmicznego (czujniki rozstawiane w regionie). Podał, że te ostatnie badania są już prowadzone na obszarze lokalizacji.

Będzie przeprowadzony też monitoring hydrogeologiczny i hydrologiczny, czyli monitoring wód powierzchniowych; badania obejmą też strefę morską.

Powiedział, że trwają już przygotowania do budowy masztu meteorologicznego w okolicy Lubiatowa dla lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" i "Choczewo". Do prowadzenia badań meteorologicznych wykorzystany zostanie też istniejący już maszt w lokalizacji "Żarnowiec".

Stryjecki powiedział, że dla lokalizacji "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" trwają już prace analityczne dotyczące modelowania hydrogeologicznego i oceny wpływu potencjalnego oddziaływania lokalizacji na obszar Natura 2000 Białogóra.

Wykorzystywanych jest m.in. 35 zainstalowanych w październiku piezometrów, czyli otworów o niewielkiej średnicy o głębokości do 40 metrów; są one wykorzystywane do pomiaru poziomu i przepływu wód podziemnych.

W trakcie dalszych badań w lokalizacjach może się pojawić 30-50 dodatkowych odwiertów, do badań geologicznych i geotechnicznych. "W pierwszym podejściu prawdopodobnie na lokalizacjach będzie wykonanych kilkanaście odwiertów, w kolejnym, już bardziej szczegółowym etapie, odwiertów może być ok. 30-50" - podał Stryjecki.

Niektóre z otworów będą miały głębokość ponad 200 metrów. Dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska PGE EJ 1 tłumaczy, że głębsze odwierty są wykonywane w przypadku budowy każdego dużego obiektu. "Trzeba pobrać próbki ziemi, żeby wiedzieć, na czym dany budynek będzie usadowiony i tutaj te odwierty są rzeczywiście głębsze, bo i skala ewentualnego obiektu będzie duża" - wyjaśnił. Wyniki badań zostaną wykorzystane do stworzenia przekroju i mapy geologicznej terenu.

Wyniki badań mają pomóc w wybraniu preferowanej lokalizacji elektrowni. Stryjecki podkreślił, że ta lokalizacja będzie podana pod koniec 2017 roku. "Prowadzimy obecnie przygotowania do wskazania dwóch z trzech aktualnie rozważanych lokalizacji, dla których zostanie przeprowadzona pełna ocena oddziaływania na środowisko. W 2017 r. chcemy wskazać preferowaną i alternatywną lokalizację. Ostateczną decyzję, potwierdzającą wybraną przez nas lokalizację, podejmą właściwe organy, wydające decyzję środowiskową i lokalizacyjną" - tłumaczy.

W raporcie o oddziaływaniu na środowisko, który zostanie wykonany na podstawie badań środowiskowych, zostaną opisane dwa warianty lokalizacyjne. Raport lokalizacyjny będzie dotyczył tej lokalizacji, która uzyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. PGE EJ 1 zakłada, że decyzje administracyjne dotyczące wyboru lokalizacji siłowni zapadną w 2019 roku.

Ocenił, że przygotowanie takich raportów może potrwać ok. półtora roku. Szacuje, że ok. roku może potrwać proces administracyjny, zwłaszcza w zakresie decyzji środowiskowej, która musi uwzględniać m.in. konsultacje transgraniczne.

W ubiegłym miesiącu spółka podała, że jest pięciu chętnych do uczestnictwa w postępowaniu zintegrowanym (duży proces przetargowy, który ma wyłonić np. partnera strategicznego przedsięwzięcia i technologię reaktora). Podano, że są to: GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear Inc., Westinghouse Electric Company LLC oraz Electricite de France/Areva.

Spółka PGE EJ 1 to spółka celowa, odpowiedzialna za przygotowanie i wybudowanie elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiosną badania związane z budową elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!