Władze Białegostoku chcą sprywatyzować MPEC

Władze Białegostoku chcą sprywatyzować MPEC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Białegostoku chcą sprywatyzować Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC). Zamierzają sprzedać 100 proc. udziałów w tej komunalnej spółce.

O planach prywatyzacyjnych poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

MPEC zatrudnia 600 osób, w ubiegłym roku miał 4 mln zł zysku.

W czerwcu Rada Miasta Białegostoku podjęła uchwałę, która daje prezydentowi m.in. możliwość zbywania do 25 proc. udziałów w spółkach komunalnych bez zgody radnych. Zbycie udziałów, które stanowią więcej niż 25 proc. kapitału zakładowego spółki, wymaga odrębnej uchwały Rady Miasta Białegostoku.

Dlatego na najbliższej sesji w październiku prezydent chce zwrócić się do radnych o zgodę na rozpoczęcie prywatyzacji MPEC-u. "Władze miasta oczekują od nowego właściciela szeregu działań, które pozwolą spółce na rozwój, racjonalizację kosztów działania oraz inwestycje dostosowujące do wymogów ochrony środowiska" - mówił Truskolaski.

Do 15 proc. udziałów (tzw. rezerwa) będzie przeznaczonych dla obecnych i byłych pracowników, którzy mają prawo do nieodpłatnego nabycia udziałów w spółce. O wyborze nabywcy decydować ma cena za udziały oraz zakres inwestycji, które zechce zrealizować w spółce nowy właściciel.

"Chodzi o to, żeby nowy właściciel nie potraktował tej firmy jako +wydmuszki+, żeby ją rozwijał, potraktował ją jak swoje dobro" - mówił prezydent Białegostoku.

Przyznał, że powodem sprzedaży spółki są m.in. względy finansowe, czyli dochody dla budżetu miasta. Mówił, że w kraju wiele przedsiębiorstw tego typu zostało już sprywatyzowanych.

W Białymstoku spółki komunalne, oprócz MPEC, to także m.in. trzy firmy realizujące komunikację miejską, Wodociągi Białostockie oraz spółka zarządzająca targowiskiem i wysypiskiem śmieci.

Truskolaski zapewnił, że mieszkańcy nie powinni obawiać się prywatyzacji MPEC. Dodał jednak, że "rada miasta czy prezydent nie mają wpływu na cenę usług, cenę ciepła, gdyż to zadanie wykonuje Urząd Regulacji Energetyki".

W jego ocenie, biorąc pod uwagę wszystkie konieczne procedury prawne, wybór nabywcy może nastąpić w - optymistycznym wariancie - na przełomie 2013 i 2014 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Władze Białegostoku chcą sprywatyzować MPEC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!