XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Włoski Enel zainteresowany elektrownią atomową w Kaliningradzie

Włoski Enel zainteresowany elektrownią atomową w Kaliningradzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Włoski koncern energetyczny Enel interesuje się projektem budowy Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim, regionie Rosji graniczącym z Polską i Litwą - informuje w piątek dziennik "RBK-daily". Gazeta powołuje się na prezesa rosyjskiego koncernu Inter RAO Jewgienija Doda.

Inter RAO to kontrolowana przez państwo spółka, zajmująca dominującą pozycję w Rosji w sferze eksportu i importu energii elektrycznej. Działa na rynkach Europy, Południowego Kaukazu, Dalekiego Wschodu i Azji Środkowej.

Inter RAO odpowiada za pozyskanie zagranicznych inwestorów dla siłowni w Kaliningradzie. Ma to być pierwsza elektrownia jądrowa w Rosji wybudowana z udziałem kapitału prywatnego, w tym zagranicznego. Wszystkie dotychczasowe (10) są państwowe. W planowanej w Kaliningradzie państwo chce zachować 51 proc. udziałów.

Wcześniej jako potencjalnego udziałowca bałtyckiej siłowni wymieniano EnBW, trzeci pod względem wielkości koncern elektroenergetyczny w Niemczech, z którym Inter RAO w kwietniu 2009 roku podpisał memorandum o współpracy.

Nowa elektrownia atomowa stanie nad Niemnem, w pobliżu granicy z Litwą. Będzie miała dwa bloki energetyczne o mocy po 1150 megawatów każdy. Budowę pierwszego bloku zaplanowano na lata 2010-2016, drugiego - na okres 2012-2018. Zainstalowane zostaną w nich reaktory wodne ciśnieniowe WWER-1200.

Wykonawcą będzie rosyjski koncern Atomstrojeksport. Koszt budowy szacuje się na około 5-6 mld euro.

Siłownia ma zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne kaliningradzkiej enklawy. Jednak dwie trzecie wytwarzanego w niej prądu Rosja chce eksportować, przede wszystkim do Polski, Niemiec i na Litwę.

Strona rosyjska zaproponowała już Polsce przeciągnięcie kabla między Kaliningradem i Elblągiem. Rozważa też ułożenie kabla po dnie Bałtyku wzdłuż projektowanej magistrali gazowej Nord Stream (Gazociąg Północny), która ma bezpośrednio połączyć Rosję z Niemcami. Inter RAO na początku września rozmawiał już o tym ze stroną niemiecką.

W październiku o ewentualnych dostawach energii elektrycznej z Kaliningradu będzie rozmawiał również Litwą.

Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie - to jeden z trzech konkurencyjnych projektów w regionie. Nową siłownię nuklearną, która zastąpi tę zamykaną wkrótce w Ignalinie, zamierza wybudować Litwa - razem z Łotwą, Estonią i Polską. Własną elektrownię atomową chce też zbudować Białoruś.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Włoski Enel zainteresowany elektrownią atomową w Kaliningradzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!