Woj. śląskie w ogonie inwestycji w OZE

Woj. śląskie w ogonie inwestycji w OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W woj. śląskim, gdzie skupia się duża część polskiej energetyki opartej na węglu, udział energii odnawialnej w całości produkcji prądu jest o połowę mniejszy niż średnio w Polsce. Region ma jednak potencjał wzrostu odnawialnych źródeł energii - wynika z analiz.

Raport dotyczący rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) w woj. śląskim przygotowali eksperci z Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach, specjalizującego się m.in. w sprawach wykorzystania OZE oraz energooszczędnego budownictwa.

Autorzy opracowania, Paweł Brończyk i Kamil Kania, przeanalizowali nie tylko stan obecny i perspektywy rozwoju OZE, ale również ocenili potencjał firm działających w tej branży - w tym dostawców komponentów do urządzeń stosowanych w energetyce odnawialnej.

Okazało się, że szczególnie rozwinięty jest w regionie rynek technologii solarnych, obejmujący rynki kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Rocznie w woj. śląskim sprzedaje się ok. 15-20 tys. m kw. kolektorów słonecznych, co stanowi ponad 17 proc. ogólnej liczby kolektorów słonecznych w Polsce. Liczbę producentów takich urządzeń w Polsce szacuje się mniej więcej na 40, z czego większość w woj. śląskim. W regionie są też producenci paneli fotowoltaicznych.

Ponadto w województwie działa kilku producentów części do elektrowni wiatrowych. Najmniej spośród zlokalizowanych w regionie firm zajmujących się technologią OZE związanych jest z energią wodną, natomiast najwięcej - ok. 30 - z biomasą. Są to producenci, dystrybutorzy, importerzy i firmy przetwarzające biomasę, a także wytwórcy sprzętu do jej spalania oraz komponentów dla biogazowni.

Z danych wynika, że w woj. śląskim z OZE pochodzi ponad 5 proc. wytwarzanej energii, wobec ponad 10 proc. średnio w Polsce. W regionie działa 91 instalacji produkujących prąd z odnawialnych źródeł na dużą skalę. Ich łączna moc przekracza 73 megawaty.

Największą część instalacji stanowią te wykorzystujące energię z biomasy (w tym biogazu, głównie składowiskowego i z oczyszczalni ścieków), a także energię wodną. Największą zainstalowaną moc mają elektrownie wodne (ponad 37 megawatów); największym w regionie dostawcą prądu jest elektrownia wodna Porąbka-Żar. Najmniej instalacji OZE stanowią te wykorzystujące promieniowanie słoneczne; również one mają najmniejszą moc, łącznie poniżej 1 megawata.

Z analizy wynika, że źródłem energii alternatywnej o największym w woj. śląskim potencjale jest biomasa; szczególnie dobre warunki do jej produkcji są w powiatach: częstochowskim, gliwickim, kłobuckim i raciborskim. Natomiast potencjalnie najwięcej energii z biomasy można wyprodukować w powiatach: częstochowskim, lublinieckim, zawierciańskim i żywieckim. Z kolei powiaty lubliniecki i raciborski mają dobre warunki dla tworzenia biogazowni rolniczych.

Do rozwoju energetyki wodnej najbardziej w regionie predestynowane są powiaty w południowej części województwa, gdzie jest wiele rzek; ponieważ teren jest górzysty, wykorzystanie energetyczne wody może tam być łatwiejsze.

Potencjał wzrostu ma w woj. śląskim również energetyka słoneczna, w regionie nie ma jednak najlepszych warunków do jej rozwoju na dużą skalę - na tle innych regionów Śląsk charakteryzuje się średnim nasłonecznieniem. Najlepsze pod tym względem warunki są na południu regionu. Podobnie jest z energią z wiatru. Choć ogólnie w Polsce to właśnie ona jest dominującym rodzajem OZE, w woj. śląskim nie wszędzie są korzystne warunki do rozwoju takiej energetyki. Analiza wietrzności wykazała, że najlepsze warunki dla wiatraków są tylko w rejonach górzystych, głównie w Beskidzie Żywieckim. W innych częściach regionu możliwe są natomiast małe, lokalne instalacje.

Rozwój w woj. śląskim energetyki opartej na odnawialnych źródłach planuje m.in. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które w najbliższych latach chce zbudować kilka elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 5 megawatów. Zamierza także uruchomić budować niewielkie elektrownie wodne o łącznej mocy 1,5 megawata. W ubiegłym roku firma uruchomiła w Rudzie Śląskiej instalację fotowoltaiczną o mocy 0,3 megawata. To największa taka elektrownia na Śląsku i druga pod względem wielkości w Polsce.

Kolejne elektrownie mają powstawać na dachach zbiorników czy stacji uzdatniania wody (firma ma w sumie ponad 20 hektarów powierzchni dachowych), m.in. w Dziećkowicach i Goczałkowicach. W tej ostatniej miejscowości panele fotowoltaiczne mają też pojawić się na zaporze - jednej z najdłuższych w Polsce, o długości prawie 3 km. Natomiast małe elektrownie wodne firma chciałaby budować na jazach, ujęciach wody, zaporach i innych obiektach hydrotechnicznych, którymi zarządza. W sumie mają dać moc ok. 1,5 magawata, na które złoży się ok. 10 małych elektrowni o mocy od kilkunastu do kilkuset kilowatów.

Według danych resortu gospodarki, w 2012 r. w Polsce wyprodukowano blisko 16,8 terawatogodzin energii elektrycznej z odnawialnych źródeł wobec ponad 12,9 terawatogodzin rok wcześniej. Moce krajowej energetyki odnawialnej przekroczyły 4,4 tys. megawatów. Udział energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2012 r. ok. 10,5 proc. Pięć lat wcześniej było to zaledwie ok. 2,5 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Woj. śląskie w ogonie inwestycji w OZE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!