Woźny: "nie" dla obchodzenia prawa przy sprzedaży nieekologicznych kotłów grzewczych

Woźny: "nie" dla obchodzenia prawa przy sprzedaży nieekologicznych kotłów grzewczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prawdopodobnie już na początku przyszłego roku wejdą w życie przepisy, które wyeliminują możliwość obchodzenia prawa przez wprowadzanie na rynek nieekologicznych kotłów grzewczych - ocenia pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny.

Jak przypomniał, od października 2017 roku obowiązuje rozporządzenie, które określa normy jakości dla kotłów grzewczych. Zgodnie z nim od 1 lipca 2018 roku w Polsce nie można wprowadzać na rynek gorszych niż piątej klaty emisyjnej (najbardziej ekologicznych) domowych kotłów grzewczych. To jeden z elementów walki ze smogiem.

Piotr Woźny wyjaśnił, że rozporządzenie było wzorowane na przepisach unijnej dyrektywy w sprawie ekoprojektu, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Dyrektywa wskazuje, że niektóre produkty muszą spełniać minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej, przez co zmniejsza się negatywy wpływ na środowisko.

- Wprowadziliśmy te przepisy o 2,5 roku wcześniej niż w całej UE. Jednak po obserwacji, w jaki sposób to rozporządzenie jest stosowane, zobaczyliśmy, że pojawiają się luki, z których korzystają niektórzy producenci, sprzedawcy i wprowadzają na rynek pozaklasowe kotły. Chodzi np. o sprzedaż słabej jakości kotłów grzewczych jako kotłów na biomasę niedrzewną - powiedział Woźny.

Luka w prawie pozwala np. na zakup kotła o wysokiej emisyjności pierwotnie przeznaczonego do spalania słomy czy siana, a następnie palenia w nim innymi paliwami. W takich piecach , w przeciwieństwie do kotłów piątej generacji, można również palić odpadami.

Pełnomocnik wyjaśnił, że projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie oraz noweli Prawa ochrony środowiska "zamknie te furtki". Znikną kotły wytwarzające ciepło wyłącznie na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej, a także część pieców na biomasę niedrzewną.

- Trochę czasu to trwało, ale osiągnęliśmy porozumienie ze wszystkimi resortami i w ciągu najbliższych dni projekt rozporządzenia zostanie skierowany do notyfikacji w Komisji Europejskiej - poinformował.

Dodał, że notyfikacja potrwa do trzech miesięcy, a w kolejnym, nowela rozporządzenia kotłowego powinna wejść w życie.

Nowe rozporządzenie ma nie dotyczyć kotłów: przeznaczonych do ogrzewania i rozprowadzania gazowych nośników ciepła, takich jak para wodna lub powietrze; kogeneracyjnych na paliwo stałe o znamionowej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 50 kW; o znamionowej mocy cieplnej większej niż 100 kW z ręcznym zasilaniem balotami słomy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Woźny: "nie" dla obchodzenia prawa przy sprzedaży nieekologicznych kotłów grzewczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!