Wrocław wprowadzi całkowity zakaz palenia węglem

Wrocław wprowadzi całkowity zakaz palenia węglem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakaz stosowania od lipca 2018 r. najgorszej jakości paliw stałych na terenie woj. dolnośląskiego i docelowy zakaz palenia węglem we Wrocławiu od 2028 r. - to niektóre z zapisów projektów uchwał antysmogowych, które w piątek zaprezentował zarząd województwa dolnośląskiego.

  • Od lipca 2018 r. na terenie Dolnego Śląska ma obowiązywać zakaz stosowania najgorszych jakości paliw stałych.
  • Chodzi m.in. o węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem tego węgla, a także o węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm.
  • Całkowity zakaz palenia węglem we Wrocławiu ma zostać wprowadzony od 1 lipca 2028 r.

Jak poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przygotowano trzy osobne projekt uchwał antysmogowych: dla gminy Wrocław, dla 11 miejscowości uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku oraz obszaru całego województwa z wyłączeniem gminy Wrocław i uzdrowisk.

We wszystkich trzech uchwałach znalazły się zapisy zakazujące od lipca 2018 r. stosowania najgorszych jakości paliw stałych. Chodzi m.in. o węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem tego węgla, a także o węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm.

Wicemarszałek woj. dolnośląskiego Jerzy Michalak podkreślił, że zapisy uchwał są dostosowane do już obowiązującego prawa dotyczącego sprzedażny kotłów grzewczych. "Co ważne, rezygnujemy od lipca przyszłego roku z palenia najgorszego rodzaju paliwami, a w zasadzie odpadami, co jest głównym źródłem smogu" - podkreślił wicemarszałek.

Całkowity zakaz palenia węglem we Wrocławiu ma zostać wprowadzony od 1 lipca 2028 r. Eksploatacja kominków opalanych drewnem będzie możliwa na terenie stolicy Dolnego Śląska pod warunkiem, że nie będą one podstawowym źródłem ciepła w lokalu, a emisja pyłu z nich nie przekroczy 50 mg/metr sześcienny.

Ponadto, po 1 lipca 2018 r. we Wrocławiu nie będzie można instalować nowych kotłów na paliwa stałe, za wyjątkiem tych, których instalacja rozpoczęła się wcześniej. Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można używać pieców najgorszej jakości (poniżej 3. klasy), a do czerwca 2028 we Wrocławiu powinny zostać wymienione wszystkie piece na paliwa stałe. Takie kotły i tylko najwyższej jakości będzie można stosować tylko na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Marszałek zaznaczył, że powodzenie uchwały zależy nie tylko od restrykcji i sankcji, ale również od pomocy finansowej dla mieszkańców regionu, którzy wymieniają kotły. "W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwowana została na ten cel kwota 50 mln zł" - powiedział marszałek. Dodał, że samorząd będzie zabiegał o to, aby rząd przywrócił program podobny do programu KAWKA (program dopłat do wymiany pieców węglowych).

Uchwała antysmogowa dla uzdrowisk wprowadza zróżnicowane zapisy dla poszczególnych obszarów.

W uzdrowiskach: Jelenia Góra-Uzdrowisko Cieplice, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno Zdrój, od 1 lipca 2028 r. będzie można korzystać jedynie z instalacji na paliwa nisko i bezemisyjne (gazowe i olej). Tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej, będzie można korzystać z pieców na paliwo stałe, które spełniają najwyższe standardy.

Według projektu w uzdrowiskach: Czerniawa-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Długopole-Zdrój i Przerzeczyn-Zdrój nie ma potrzeby wprowadzania całkowitego zakazu stosowania paliw stałych. Tam docelowo od 1 lipca 2028 będzie można użytkować tyko kotły o najwyższym standardzie. Od 1 lipca 2018 r. nie będzie można instalować tam nowych kotłów i kominków na paliwa stałe nie spełniających standardów Ekoprojektu.

Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego Maciej Zathey podkreślił, że uchwały antysmogowe to "sygnał dla innych polityk prowadzonych na terenie Dolnego Śląska, w tym przede wszystkim dla polityki przestrzennej".

"Od 2028 r. na wszystkich obszarach województwa powinien być zapewniony dostęp do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej lub inne możliwe sposoby ogrzewania lokali i budynków mieszalnych z użyciem nowych technologii" - powiedział. Dodał, że w tym kontekście polityka przestrzenna jest kluczowa. "Także z punktu widzenia doprowadzenia obecnie istniejących i planowanych struktur mieszkaniowych do sieci ciepłowniczej i sieci gazowej" - dodał Zathey.

Uchwały antysmogowe mają być głosowane na sesji Sejmiku Dolnośląskiego 30 listopada br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wrocław wprowadzi całkowity zakaz palenia węglem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!