WSA oddalił skargę PiS na władze stolicy ws. referendum o prywatyzacji SPEC

WSA oddalił skargę PiS na władze stolicy ws. referendum o prywatyzacji SPEC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę radnych PiS, którzy uznali, że władze stolicy bezprawnie uniemożliwiły przeprowadzenie referendum dotyczącego m.in. prywatyzacji SPEC-u i podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.

WSA zaznaczył, że pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum zabrakło wymaganej liczby podpisów. Aby je zorganizować, potrzebnych było 134 tys. podpisów (10 proc. uprawnionych do głosowania warszawiaków).

WSA uznał też, że komisja ds. referendum, która w Radzie Warszawy liczyła głosy i badała ich ważność, nie miała obowiązku - jak twierdziło PiS w skardze do sądu - zwracania wniosku ws. referendum radnym z prośbą o uzupełnienie. Jak uzasadniał sąd, minął termin przewidziany prawem na złożenie takiego wniosku.

Według WSA także pytania proponowanego referendum nie były jasne, gdyż pytano o sprzedaż SPEC, podczas gdy nie była to sprzedaż bezpośrednia, lecz sprzedaż akcji. Poza tym uchwały, w sprawach w których miało zostać przeprowadzone referendum, zostały podjęte wcześniej, więc jego celem byłaby ewentualna zmiana obowiązującej uchwały.

Wyrok nie jest prawomocny.

PiS podkreślało w skardze do WSA, że wniosek ws. referendum został poparty podpisami ponad 151 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców Warszawy. W ocenie komisji - ważnych było 105 tys. 214 głosów; nieważnych - ponad 39 tys. Komisja stwierdziła m.in., że ponad 17 tys. osób podpisanych pod wnioskiem nie figuruje w rejestrze wyborców, podpisy 9 tys. osób się powtarzają, w ponad 6 tys. przypadków dane osób podpisanych są niekompletne, w ponad 5 tys. podpisów brakuje numeru PESEL lub jest on błędny.

Referendum, o przeprowadzenie którego na początku sierpnia wnioskowało PiS, miało dotyczyć prywatyzacji SPEC, podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, podwyżek cen za wodę i za odprowadzanie ścieków, a także opłat za żłobki.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie systemem ciepłowniczym (o długości 1700 km). Spółka zaspokaja ok. 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewa ponad 19 tys. obiektów. W październiku br. władze stolicy podpisały finalną umowę sprzedaży SPEC na rzecz francusko-australijskiej firmy Dalkia.

Nowe ceny biletów komunikacji, które wzrosły od sierpnia, mają obowiązywać do końca 2012 r.; później warszawiaków czekają kolejne podwyżki - w 2013 i 2014 roku. Zmiany w opłatach za żłobki związane są z wejściem na początku kwietnia w życie tzw. ustawy żłobkowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WSA oddalił skargę PiS na władze stolicy ws. referendum o prywatyzacji SPEC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!