Wyburzono jedną z wyjątkowych budowli w Krakowie

Wyburzono jedną z wyjątkowych budowli w Krakowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemal rok trwała rozbiórka jednego z dwóch wysokich kominów elektrociepłowni w Krakowie. Wysoka na 225 metrów budowla stała się zbędna po wybudowaniu przez właściciela zakładu - EDF Polska - proekologicznych instalacji.

Jak poinformował rzecznik zakładu Krzysztof Krukowski, drugi z charakterystycznych kominów elektrociepłowni pozostanie jedynie jako emitent rozruchowy potrzebny do rozpalania kotłów blokowych.

Cała bieżąca emisja będzie odbywała się przez nowy niski komin będący elementem niedawno wybudowanych instalacji proekologicznych. Dzięki temu krakowska elektrociepłownia kilkukrotnie zmniejszyła swoje emisje do atmosfery.

Krukowski przypomniał, że rozbiórka trwała niemal rok, ponieważ komina nie można było po prostu zburzyć i był on rozbierany od góry ze specjalnej platformy, na której pracowała mini koparka uzbrojona w specjalne szczęki kruszące. Najpierw usunięta została wewnętrzna wymurówka, później zaczęły znikać kolejne metry właściwego komina.

W czerwcu, zgodnie z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, komin został rozebrany do wysokości poniżej 100 metrów, a na przełomie września i października zszedł do poziomu 0. Całość prac rozbiórkowych prowadziła firma Polański.

Rozbiórka jednego z dwóch wysokich kominów krakowskiej elektrociepłowni, oddanego do użytku w latach 70. ubiegłego wieku, stała się możliwa dzięki wybudowanym przez EDF Polska w ostatnich latach proekologicznym instalacjom odsiarczania i odazotowania spalin, w ramach których postawiono nowy 120-metrowy komin. Zrealizowane za sumę ponad 650 mln zł projekty pozwoliły m.in. na pięciokrotną redukcję emisji siarki i pyłów.

Krakowski oddział EDF Polska jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad połowę potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

W tym tygodniu UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska. Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży na giełdzie większości energii produkowanej przez przejmowaną spółkę.

O transakcji przejęcia aktywów EDF czytaj więcej:

Jest warunkowa zgoda UOKiK na przejęcie EDF Polska przez PGE

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyburzono jedną z wyjątkowych budowli w Krakowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!