Z powodu CO2 za energię zapłacimy o 10-15 proc. drożej

Z powodu CO2 za energię zapłacimy o 10-15 proc. drożej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nikt nie jest zadowolony z nowego podziału limitów emisji.Energetycy narzekają, że nowy plan podziału CO2 nie poprawia ich sytuacji. Przemysł płacze, że stracił zbyt wiele.

Producenci energii nie kryli niezadowolenia z grudniowego planu podziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2) na lata 2008-12 (tzw. KPRU). Pod naciskiem branży i popierających ją resortów gospodarki i skarbu Ministerstwo Środowiska (MŚ) podzieliło uprawnienia na nowo. Energetyka nadal nie jest zadowolona ze swojego przydziału - pisze "Puls Biznesu".

Przeczytaj: Jest projekt rozporządzenia w sprawie podziału CO2

- Nowy KPRU to zaledwie mały kroczek w dobrym kierunku. Taka kosmetyka to zbyt mało, bo podwyżki cen energii w związku z niedoborem pozwoleń na emisję i tak nie unikniemy. I będzie ona tylko trochę mniejsza, niż wymuszałby poprzedni projekt. Z naszych szacunków wynika, że koszty niedoboru wymuszą na nas podniesienie cen o 12-14 proc. Gdyby ministerstwo podtrzymało poprzedni projekt, musiałyby być o jedna czwartą większe - mówi Jan Kurp, prezes Południowego Koncenu Energetycznego (PKE), jednego z największych producentów w kraju.

Energetykom nie podoba się, że to, co resort środowiska dorzucił branży, w dużym stopniu uszczupliło rezerwę przewidzianą w KPRU dla nowych instalacji wchodzących do systemu w latach 2008-12.

- Pula uprawnień dla nowych instalacji ma teraz wynieść zaledwie 7 mln ton rocznie w pięcioletnim okresie rozliczeniowym. Do systemu już wchodzi nowy blok Pątnów II. Jeszcze w tym roku PKE odda do użytku inwestycję w Łagiszy, a w 2009 r. rozpocznie się eksploatacja Bełchatowa II. Obawiamy się, że rezerwa okaże się niewystarczająca, co oznacza, że także dla nowoczesnych świeżo zbudowanych bloków o obniżonej emisyjności trzeba będzie dokupować pozwolenia - dodaje Jan Kurp.

Naruszenie rezerwy, w której zasadność powątpiewali eksperci (bo MŚ nie wyjaśniło, na jakie instalacje jest przewidziana), nie podoba się też przemysłom konkurującym o CO2 z energetyką. Ale z całkiem innego powodu.

- To zła wiadomość, bo oznacza, że rezygnujemy z możliwości rozwoju na rzecz bieżącej konsumpcji uprawnień do emisji - uważa Andrzej Werkowski, prezes Forum CO2, zrzeszającego przemysłowych emitentów dwutlenku węgla (poza energetyką zawodową).

Branże zrzeszone w Forum, którym w nowym projekcie przyznano mniej uprawnień, lamentują nad swoim losem. Poprzednie KPRU chwaliły. Według najnowszego, ogłoszonego wczoraj przez MŚ, mają dostać o 12 mln ton CO2 mniej. Zdaniem Andrzeja Werkowskiego, nowy projekt jest zdecydowanie gorszy od grudniowego. To rewolucja, która odbije się czkawką całej gospodarce.

- Energetyka i tak przełoży koszt zakupu uprawnień na odbiorców - w tym przemysł. Podniesie ceny, a oni -chcąc, nie chcąc - zapłacą. My nie mamy takich możliwości, bo konkurujemy na rynku międzynarodowym. Więc dla nas ograniczenie limitu CO2 do wykorzystania to po prostu kaganiec ograniczający de facto wielkość produkcji. A to nowoczesny przemysł, nie energetyka, jest kołem zamachowym gospodarki - przekonuje Andrzej Werkowski.

W ocenie ekspertów z Boston Energy Partners (BEP), energetyka nadal jest największym poszkodowanym w podziale praw do emisji.

- Teraz jest nieco lepiej, ale wciąż źle. Dobrze nie będzie, bo kołderka jest po prostu za krótka - uważa Bartłomiej Bańkowski, szef departamentu analiz w BEP.

Ogranicza nas limit przyznany Polsce przez Brukselę -208,5 mln ton rocznie w latach 2008-12. Rząd sygnalizuje wprawdzie, że - oprócz postępowania przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (które nie przyniesie rozstrzygnięcia wcześniej niż w 2009 r.) - prowadzi nieformalne zabiegi, w celu uzyskania od Komisji Europejskiej korekty planu. Mogłoby to przynieść prawo do emisji dodatkowych 20-30 mln ton CO2. Pytanie, czy do 28 lutego, kiedy do Brukseli powinny wpłynąć KPRU z wszystkich krajów członkowskich, mamy szansę jeszcze cokolwiek uzyskać?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!