Za dwa lata powstanie na Śląsku biogazownia za 16 mln zł

Za dwa lata powstanie na Śląsku biogazownia za 16 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kosztem ok. 16 mln zł w powiecie bieruńsko-lędzińskim (Śląskie) powstanie biogazownia, wytwarzająca prąd i ciepło. Instalacja o mocy jednego megawata to jedna z pierwszych dużych inwestycji tego typu w woj. śląskim. Ma być gotowa jesienią 2013 roku.

Inwestorem jest spółka Eko Elektrownie SA. Jak poinformował w piątek PAP jej prezes, Grzegorz Gawroński, prace przy budowie ruszą w trzecim kwartale przyszłego roku. Wcześniej zakończą się prace dokumentacyjne i związane z budową procedury formalne.

"Podpisaliśmy już listy intencyjne dotyczące pozyskiwania biomasy na potrzeby instalacji. Będzie ona działać w oparciu o pozostałości po procesach rolniczych. Pozyskamy te materiały za darmo, ponosząc jedynie koszt ich transportu do biogazowni" - powiedział prezes.

Biogazownia powstanie w pobliżu Pszczyny, jednak już na terenie sąsiedniego powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Według prezesa, nie będzie to pierwsza biogazownia na Śląsku, ale z pewnością jedna z większych, bo dysponująca mocą jednego megawata. W przyszłości rozważane jest podwojenie mocy instalacji.

Inwestycja ma być finansowana ze środków własnych spółki Eko Elektrownie, emisji jej nowych akcji oraz obligacji, a także preferencyjnych kredytów. Zgodnie z przepisami, po uruchomieniu instalacji inwestor może liczyć na refundację nawet ok. 60 proc. kosztów ze środków publicznych.

Docelowo spółka chciałaby budować biogazownie w kolejnych gminach, na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie, oprócz projektu na Śląsku, firma przygotowuje także budowę elektrowni wodnej w Małopolsce - trwają rozmowy na temat dzierżawy działki pod tę inwestycję.

W woj. śląskim realizowanych i planowanych jest kilka projektów związanych z budową biogazowni, m.in. w Rzeczycach w gminie Rudziniec (za 26,6 mln zł) oraz w Kostkowicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie biogazownia działa już od ubiegłego roku.

W krajach Unii Europejskiej zakłady przetwarzające odpady organiczne na biogaz są intensywnie rozwijającą się dziedziną gospodarki. Najwięcej dużych biogazowni jest w Szwecji i w Niemczech.

W Polsce, choć ilość biomasy nadającej się do przeróbki jest porównywana z tą w krajach zachodnich, wciąż jest ona mało wykorzystywana. Dlatego budowa instalacji produkujących biogaz jest jednym z celów polityki energetycznej Polski. Przewiduje ona wzrost do blisko 15 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w jej finalnym zużyciu do 2020 r.

Polskie prawo w coraz większym stopniu sprzyja inwestycjom w odnawialne źródła energii. Firmy inwestujące w tę gałąź przemysłu energetycznego mogą liczyć na dotacje i preferencyjne kredyty. Dodatkowo producenci takiej energii mogą być pewni, że sprzedadzą ją dystrybutorom prądu, którzy muszą dostosować strukturę swojej oferty do unijnych norm.

Prognozy wskazują, że producenci energii z zielonymi certyfikatami w kolejnych latach będą zwiększać swój udział w rynku produkcji prądu nawet o kilkadziesiąt procent rocznie. Dlatego inwestorzy liczą na szybki i wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału.

Produkcja prądu i ciepła w biogazowniach jest korzystna dla środowiska, bo nie powstają zanieczyszczenia pyłowo-gazowe, jak w elektrociepłowniach opalanych węglem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za dwa lata powstanie na Śląsku biogazownia za 16 mln zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!