Zachodniopomorskie: początek prac przy budowie linii elektroenergetycznej

Zachodniopomorskie: początek prac przy budowie linii elektroenergetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ruszyły prace przygotowawcze do budowy linii elektroenergetycznej 220 kV relacji Glinki - Recław. Inwestycja o wartości blisko 81 mln zł ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla Pomorza Zachodniego.

Łączna długość jednotorowej napowietrznej linii Glinki - Recław to ok. 47 km. Linia będzie wykorzystywała już istniejące połączenia na terenie gminy Police i w Szczecinie, a także w części gminy Goleniów. W innej części gminy Goleniów, a także w gminach Stepnica i Wolin powstanie zupełnie nowy odcinek linii, liczący prawie 32 kilometry długości.

Pierwsze prace przygotowawcze, obejmujące wycinkę pojedynczych drzew i krzewów w gminie Goleniów już ruszyły - poinformował wykonawca inwestycji firma Aldesa Nowa Energia, należąca do hiszpańskiego koncernu Aldesa Construcciones.

Wykonawca planuje rozpocząć prace budowlane na linii wiosną 2017 r., w październiku tego samego roku można spodziewać się końca prac montażowo-budowlanych. "Odbiór końcowy linii planowany jest na październik 2018 r. po zakończeniu testów eksploatacyjnych. Od tego momentu linia będzie włączona do systemu i w pełni eksploatowana" - mówi PAP rzecznik prasowy inwestycji Ewa Komin.

Linia Glinki-Recław będzie linią napowietrzną z wyjątkiem przejścia pod korytem Odry. "Przejście pod Odrą było odrębną inwestycją zrealizowaną przez innego wykonawcę i jest już ukończone" - dodaje Komin.

Budowa nowej linii to część programu inwestycyjnego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Inwestycja warta blisko 81 mln zł ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla Pomorza Zachodniego oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne.

Postawienie nowego połączenia Glinki - Recław zalecił zachodniopomorski wojewoda po poważnej awarii sieci przesyłowej z kwietnia 2008 r., kiedy przez opady śniegu uszkodzone zostały dwie najważniejsze linie elektroenergetyczne w regionie i wystąpiły długie przerwy w dostawie prądu.

Z badania PSE wynika, że na istniejącej sieci 110 kV w północnej części województwa występowały liczne przeciążenia. Nowe dodatkowe połączenie 220 kV ma zredukować obciążenia oraz zwiększyć możliwości dystrybucji mocy z elektrowni Dolna Odra.

Inwestycja umożliwi jednocześnie wyprowadzenie mocy z nowych źródeł wytwórczych zarówno konwencjonalnych źródeł energii, jak i farm wiatrowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zachodniopomorskie: początek prac przy budowie linii elektroenergetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!