Zaintersowanie biomasą dorówna biopaliwom

Zaintersowanie biomasą dorówna biopaliwom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po biopaliwach magicznym słowem dla inwestorów giełdowych może stać się biomasa. Popyt na ten produkt lawinowo rośnie, a rynek za dwa lata ma być wart miliard złotych. Branża rozwija się bez zachęt państwa zdopingowana niskimi limitami emisji CO2.

Niskie limity dwutlenku węgla przyznane Polsce przez Komisję Europejską, nakazują firmom szukanie ekologicznego paliwa. W dodatku za węgiel trzeba płacić coraz więcej. Rosną też obowiązki zakładów energetycznych związane ze sprzedażą energii ze źródeł odnawialnych. W tym roku ma to być 4,5 proc. ich produkcji, ale w 2020 r. - aż 20 proc. - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Jak tłumaczy Birgit Paireder, dyrektor ds. ochrony środowiska Dalkia Polska, firma chciałaby spalać więcej biomasy, ale ma problem ze znalezieniem dostawców. Rynek jest zbyt rozdrobniony, rozwinie się według niego dopiero za kilka lat.

Teraz Dalkia spala w swoich elektrociepłowniach zrębki drewna - najłatwiejszą do pozyskania biomasę. Jeśli chce to robić dalej od nowego roki będzie musiała przynajmniej 5 proc. biomasy pozyskiwać ze specjalnych plantacji, np. wierzby energetycznej, miskantusa, ale może to być słoma zbierana z pól - czytamy w "Rz".

Za kilka lat udział "prawdziwej biomasy" ma wzrosną do 60 proc, zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki.

- Zgłaszają się do mnie zagraniczne firmy z branży i proponują współpracę - mówi w "Rz" Edward Kowalewski, prezes giełdowej grupy ciepłowniczej Praterm. - Najpierw jednak chcemy zapewnić biomasę naszym ciepłowniom i elektrociepłowniom. Potem pomyślę o sprzedaży innym.

Praterm w 24 miastach zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją ciepła. Przedsiębiorstwo niedawno ogłosiło, że zamierza zainwestować w ciągu najbliższych sześciu lat 100 mln zł w rynek biomasy: własne plantacje, przejmowanie dostawców surowca i jego producentów. W czwartek Prater podał informację o kupnie połowy działów w gdańskiej spółce Eurobiomass produkującej urządzenia i kotły opalane biomasą. Zobacz więcej: Praterm przejął Eurobiomass Polska

Praterm nie jest pierwszą giełdową firmą inwestującą w rodzący się właśnie nowy rynek. Polish Energy Partners od trzech lat prowadzi dla Mondi Packaging Świecie ciepłownię opalaną resztkami drewna, słomą i zrębkami wierzby energetycznej - czytamy w "Rz".

W przeciwieństwie do biopaliw biomasa nie budzi tak wielu kontrowersji: nie powoduje wzrostu cen żywności (nie jest produkowana z roślin spożywczych), a jej rozwój nie wymaga dodatkowych zachęt w postaci ulg podatkowych.

Polska Izba Biomasy szacowała rok temu, że tegoroczne zapotrzebowanie na ten surowiec w energetyce wyniesie 1,5 mln ton. Jednak jak twierdzi przewodniczący Izbt, prof. Ryszard Gajewski, popyt okazał się co najmniej dwa razy większy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zaintersowanie biomasą dorówna biopaliwom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!