Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 40 proc.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 40 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do roku 2030 zapotrzebowanie polskiej gospodarki na energię elektryczną wzrośnie o ok. 40 proc. w stosunku do poziomu roku bieżącego. W całkowitym zużyciu 15 proc. będzie pochodziło z energetyki jądrowej.

- Do Ministerstwa Gospodarki wpływają już wystąpienia wojewodów województw północnych zawierające wnioski, by to na terenie ich województw została zlokalizowana pierwsza polska elektrownia jądrowa - cytuje "Gazeta Prawna" wiceminister Joannę Strzelec-Łobodzińską odpowiedzialną w Ministerstwie Gospodarki za energetykę konferencji naukowo-technicznej nt. polityki energetycznej Polski do 2030 roku.

Dobrą lokalizacją mogą być także tereny należące do kopalni węgla brunatnego i elektrowni w Bełchatowie. Potencjalnych lokalizacji może być znacznie więcej.

- W wyeksploatowanych wyrobiskach po węglu będą niezbędne elektrowni jądrowej zbiorniki wody, a poza tym mamy atrybut, jakiego nie ma nikt inny: dysponujemy wyprowadzeniem mocy. To ważne w sytuacji, gdy uzyskanie dzisiaj akceptacji społecznej dla nowej linii wysokiego napięcia jest tak samo trudne jak dla całej elektrowni wznoszonej od podstaw w nowym miejscu - mówi Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów.

Według Joanny Strzelec-Łobodzińskiej zapotrzebowanie na energię elektryczną polskiej gospodarki w perspektywie roku 2030 wzrośnie o ok. 40 proc. w stosunku do poziomu roku bieżącego. 15 proc. będzie pochodziło z energetyki jądrowej. Zgodnie z wymogami unijnymi 15 proc. energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Głównie będą to elektrownie wiatrowe uciążliwe dla systemu elektroenergetycznego. Celem zrównoważenia naturalnej niestabilności pracy tego typu źródeł operator krajowego systemu przesyłowego PSE Operator ogłasza właśnie przetargi na budowę elastycznych, szybkoreagujących nowych mocy wytwórczych pracujących na gazie - pisze "Gazeta Prawna".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!