XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zatwierdzono procedurę wyboru inwestora drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej

Zatwierdzono procedurę wyboru inwestora drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgarski rząd zatwierdził procedurę wyboru strategicznego inwestora drugiej elektrowni atomowej, w Belene nad Dunajem. Wyboru inwestora należy dokonać w ciągu roku. Końcowy wybór ma zostać zatwierdzony przez parlament.

Zgodnie z uchwałą bułgarskiego parlamentu inwestycja ma być realizowana na zasadach rynkowych, bez gwarancji państwowych i długotrwałych zobowiązań kupna stałych kwot energii elektrycznej ze strony Państwowej Spółki Energetycznej.

Dotychczas według minister energetyki Temenużki Petkowej, która w środę na posiedzeniu rządu przedstawiła dziewięcioetapową strategię, pisemne propozycje złożyli kandydaci z Chin, Francji i Korei Południowej. Minister dodała, że zaproszenie do udziału wysłano również do rosyjskiego Atomstrojeksportu, który wyprodukował posiadane przez Bułgarię dwa reaktory atomowe i powinien je uruchomić.

Rosyjski koncern Rosatom, którego Atomstrojeksport jest spółką córką, dotychczas nie angażował się jako akcjonariusz w projekt. Francuski Framatome (dawniej AREVA) poinformował, że jest zainteresowany udziałem jako dostawca urządzeń, lecz nie jako inwestor. Szczegóły oferty południowokoreańskiej nie są znane, a chińska Państwowa Korporacja Jądrowa żąda gwarancji państwowych - informuje portal internetowy Mediapool.

Prawdopodobnie z powodu niejasności intencji potencjalnych inwestorów zaaprobowana przez rząd strategia zakłada mniejszościowy udział w projekcie dużych krajowych konsumentów energii elektrycznej.

- Rząd zaprasza dużych konsumentów do nabycia mniejszościowych udziałów lub zawarcia umowy na kupno prądu z przyszłej siłowni - powiedziała Petkowa podczas konferencji prasowej.

Projekt budowy elektrowni w Belene ma długą i trudną historię. Powstał w latach 80., ale w roku 1990 został zamrożony. Reaktywowano go w 2003 roku za rządów ówczesnego premiera i byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego. W 2006 roku podpisano porozumienie z rosyjskim Atomstrojeksportem o zakupie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tys. megawatów.

W marcu 2012 roku, za rządów obecnego centroprawicowego premiera Bojko Borisowa, budowę wstrzymano mimo poczynionych już inwestycji przekraczających 1 mld euro. Rząd ocenił, że koszt elektrowni jest zbyt wysoki. Obecnie wartość inwestycji w Belene szacuje się na 1,5 mld euro, a jej dokończenie i wprowadzenie do eksploatacji - na 5 mld euro.

W 2012 roku Rosja zaskarżyła do sądu decyzję parlamentu bułgarskiego o rezygnacji z zakupu reaktorów i zażądała 1,5 mld euro odszkodowania. W czerwcu 2016 roku Bułgaria została skazana na grzywnę wysokości 620 mln euro przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu.

W grudniu 2016 roku Bułgaria wypłaciła Rosji odszkodowanie i stała się właścicielką dwóch reaktorów jądrowych typu WWER 1000+ o mocy 1000 megawatów każdy. Próby odsprzedania ich, m.in. Iranowi, nie powiodły się tak samo jak propozycja premiera Bojko Borisowa, by budowa stała się wspólnym bałkańskim przedsięwzięciem.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zatwierdzono procedurę wyboru inwestora drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!