Zgoda KE na 180 mln euro dla elektrowni Bełchatów

Zgoda KE na 180 mln euro dla elektrowni Bełchatów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała przeznaczenie 180 mln euro z unijnego budżetu na dofinansowanie budowy instalacji do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (tzw. CCS) w elektrowni Bełchatowie.

Takie stanowisko znalazło się w dokumentach, jakie KE przesłała w piątek do zatwierdzenia Parlamentowi Europejskiemu.

Chodzi o zaproponowany przez Komisję Europejską w styczniu plan stymulowania unijnej gospodarki przez dofinansowanie kwotą 5 mld euro z budżetu UE projektów inwestycyjnych. Zdecydowana większość z nich to projekty energetyczne, na które KE chce wydać około 4 mld euro. Listę zatwierdzili na marcowym szczycie szefowie państw i rządów UE. Środki te będą musiały być wydane do końca 2010 roku.

Na liście projektów KE od początku był zgłoszony przez polski rząd Bełchatów, ale by dostać pieniądze, zakład musiał jeszcze wraz innymi kandydatami wystartować w przetargu i przedstawić szczegółową ofertę. KE każdemu projektowi przyznała pewną liczbę punktów; ofertę Bełchatowa oceniła ją jako "bardzo dobrą" - podobnie jak pięć innych podtrzymanych projektów z pięciu krajów. Jeśli chodzi o klasyfikację punktową, Bełchatów uplasował się na piątej pozycji, przed projektem z Hiszpanii, ale za Niemcami, Holandią, Wielką Brytanią i Włochami.

Całkowity koszt instalacji CCS w Bełchatowie ma wynieść ponad 600 mln euro (droższa będzie tylko instalacja brytyjska). W sumie na wszystkie projekty CCS KE przekazała miliard euro. Do roku 2015, dzięki dalszemu dofinansowaniu z budżetu UE, ma powstać w UE co najmniej 12 tzw. projektów demonstracyjnych CCS - zanim ta raczkująca i bardzo kosztowna technologia będzie mogła być wykorzystana na skalę komercyjną.

Obrońcy środowiska krytykują wydawanie unijnych funduszy na rozwój technologii CCS, twierdząc, że gromadzony przez lata w podziemnych pokładach CO2 może być niebezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego. Polska z kolei, uzależniona od węgla w energetyce, upatruje w tym szansę na dalsze korzystanie z węglowej energii, przy jednoczesnym zminimalizowaniu emisji CO2 odpowiedzialnych zdaniem naukowców za zamiany klimatyczne na ziemi.

W ramach unijnego planu pobudzenia gospodarczego projekty dotyczące Polski zostaną zasilone sumą kilkuset mln euro. Po zapłaceniu polskiej składki korzyści Polski z tego programu mogą sięgnąć 330 mln netto. Poza inwestycjami w szerokopasmowy internet na wsi i modernizację rolnictwa i Bełchatowem, projekty polskie lub z polskim udziałem to: gazoport w Świnoujściu (80 mln), gazociąg Skanled z Norwegii do Danii, Szwecji i z połączeniem do Polski (150 mln), interkonektor gazowy Polska-Słowacja (30 mln), projekt farmy wiatrowej na Bałtyku Kriegers Flak I, II, III (150 mln).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zgoda KE na 180 mln euro dla elektrowni Bełchatów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!