Zielona energia złości członków UE

Zielona energia złości członków UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bruksela narzuca krajom UE obowiązek produkcji ogromnej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Cel dla Polski: 15 proc. ogólnego zużycia w 2020 r. Inne kraje dostały jeszcze większe limity. Na protesty rządów nie trzeba było długo czekać

"Gazeta Wyborcza" ma wstępny projekt dyrektywy o energii odnawialnej, która już teraz - na tydzień przed oficjalną publikacją - wywołuje duże kontrowersje w całej Unii. Ta dyrektywa ma pomóc UE zrealizować jej strategiczny cel: obniżenie emisji CO2 o 20 proc. do 2020 r.

Nowa dyrektywa przyczyni się do tego, bo spowoduje, że za 12 lat aż 20 proc. całej zużywanej energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł, czyli wiatru, wody i biomasy. Firmy, które produkują energię z wyłącznie tradycyjnych źródeł będą musiały kupować tzw. zielone certyfikaty, finansując w ten sposób rozwój energii odnawialnej - czytamy w "Gazecie".

Dyrektywa wyznaczy obowiązujące limity udziału energii odnawialnej dla każdego kraju.

Bruksela ujawni je oficjalnie dopiero 23 stycznia, ale już teraz z biur Komisji wyciekły pierwsze liczby. Według dziennika "Handelsblatt" Niemcy dostały limit 18-proc. udziału ekoenergii w ogólnym bilansie (dziś mają 5,8-proc.), Francja 23-proc.(10,3-proc.), Austria 34-proc. (dziś mają 23,3-proc.), zaś Szwecja aż... 50 proc. (tyle że dziś Szwecja ma prawie 40-proc.).

Polska - według "Handelsblatta" - dostanie limit 15-proc. Z wyliczeń KE wynika, że już w 2005 r. aż 7,2 proc. naszej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych (tymczasem według Ministerstwa Gospodarki było to tylko 3 proc.) - napisała "GW".

Część polskich ekspertów uważa, że naszemu krajowi będzie bardzo trudno wypełnić unijne wskaźniki, sceptyczne są też wielkie firmy energetyczne. Ale są też fachowcy, którzy uważają, że unijna strategia może być szansą dla Polski. Wprawdzie Polska nigdy nie będzie potentatem w energetyce wiatrowej, ale mamy doskonałe warunki do produkcji energii z biomasy. Tak uważają np. prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej oraz prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej. Obaj doradzali zresztą Platformie Obywatelskiej w sprawach energetycznych.

- 15-proc. limit jest całkiem realny i możliwy do zrealizowania. Taka propozycja Komisji mnie nie zaskakuje - mówi "Gazecie" Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej. IEO, na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, przygotował specjalną analizę, w której opisuje, jaki jest nasz faktyczny potencjał. - Polska jest dużym krajem, z dużymi zasobami biomasy i energii wiatrowej. Nie ma przeszkód infrastrukturalnych, żeby rozwijać energetykę odnawialną, a pieniądze na to są zagwarantowane w funduszach unijnych - dodaje Wiśniewski.

Bruksela zapewnia, że i tak polski limit jest niski. Projekt dyrektywy stwierdza bowiem, że przy ustalaniu celu narodowego wzięte pod uwagę będzie PKB danego kraju. Im będzie ono niższe, tym mniejszy wysiłek będzie wymagany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zielona energia złości członków UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!