Zmiany przepisów podniosą ceny prądu

Zmiany przepisów podniosą ceny prądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bruksela oczekuje od nas zmian zasad płacenia akcyzy za energię elektryczną. Ale polski rząd obawia się, że straci na tym budżet, a ceny prądu i tak pójdą w górę

W związku z planowaną zmianą zasad opodatkowania energii elektrycznej trzeba rozważyć działania, które zapobiegną podwyżkom cen - uważa Ministerstwo Finansów. Rzecz w tym, że od nowego roku rząd nie będzie miał wpływu na ich poziom. Zgodnie z zapowiedziami URE, żadne stawki opłat za energię nie będą zatwierdzane administracyjnie - czytamy w "Parkiecie".

Reforma, która ma wejść w życie od stycznia 2009 roku, zmieni moment, w którym należy odprowadzić akcyzę do fiskusa. - Obecnie obowiązek płacenia akcyzy powstaje w chwili wprowadzenia energii przez elektrownie do sieci. Po zmianach - w chwili sprzedaży jej nabywcom końcowym - wyjaśnia Szymon Parulski, doradca podatkowy z firmy konsultingowej Ernst & Young.

Początek 2009 r. byłby dobrym momentem na zmiany. Nie tylko ze względu na to, że spółki energetyczne podpisują nowe umowy. Pośpiech jest konieczny także dlatego, że Bruksela zaskarżyła Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za obecne regulacje. Problem w tym, że według MF, ceny energii na skutek zmian w ustawie mogą wzrosnąć. Dlaczego? - Od 2002 r., kiedy na energię elektryczną nałożony został podatek akcyzowy, wytwórcy nie mogli uwzględnić całości zapłaconego podatku w cenie oferowanej spółkom obrotu, ze względu na to, że ceny energii były taryfikowane. Teraz, kiedy obciążenie akcyzą zostanie z wytwórców zdjęte, ich koszt wytworzenia jednej MWh energii zmaleje o ok. 20 zł. Nie musi to jednak oznaczać, że o tyle zmaleją ceny prądu na rynku hurtowym: producenci mogą chcieć "zrekompensować" sobie ponoszone wcześniej koszty - wyjaśnia Szymon Parulski.

Podsumowując - jest bardzo prawdopodobne, że elektrownie od nowego roku "nie zejdą" z ceny, a spółki obrotu, które będą teraz musiały odprowadzić akcyzę, podniosą swoje stawki dla ostatecznych odbiorców. Żadna ze spółek z sektora nie jest w stanie zadeklarować, o ile dokładnie prąd może zdrożeć od 2009 r. Wiadomo jednak na pewno, że lista czynników przemawiających za wzrostem opłat wciąż się wydłuża. Wynika to z obowiązku ograniczania przez energetykę emisji CO2, zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu oraz konieczności podejmowania wielomiliardowych inwestycji w nowe bloki wytwórcze - czytamy w "Parkiecie".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany przepisów podniosą ceny prądu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!