Zmierzch ropy jest nieuchronny? Koncerny naftowe łatwo nie oddadzą pola, mają plan

Zmierzch ropy jest nieuchronny? Koncerny naftowe łatwo nie oddadzą pola, mają plan
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Liczące się w świecie firmy naftowe, prócz zasobów ropy i gazu, mają już w portfolio aktywa zaliczane do alternatywnych źródeł energii. Czy przeobrażą się w przedsiębiorstwa energetyczne, "przy okazji" wydobywające ropę?

  • Praktycznie każda firma naftowa na świecie ma już dzisiaj na uwadze wzmacnianie pozycji na rynku infrastruktury i dostaw energii.
  • Branża paliwowa dąży, by przyszły miks energetyczny realizował cele ograniczenia emisji w transporcie, stawiane przez regulatorów nie tylko poprzez wzrost liczby samochodów elektrycznych, ale także aut zasilanych innymi niskoemisyjnymi paliwami. 
  • Szef BP w Polsce zwraca uwagę, że globalne zapotrzebowanie na energię w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat będzie dynamicznie rosło. - Świat będzie potrzebował coraz więcej energii. Nie ma wątpliwości, że to popyt nie do zaspokojenia z jednego źródła - mówi Bogdan Kucharski.


Zdaniem Bogdana Kucharskiego, prezesa BP w Polsce, trend przeobrażania się firm naftowych w koncerny energetyczne to nic nowego.

- Tradycyjne koncerny naftowe od lat dostarczają nośników energii. Nie jest tak, że dzisiaj jesteśmy firmami paliwowymi, a za chwilę staniemy się spółkami energetycznymi - Kucharski widzi te procesy jako ewolucję. I przekonuje, że od czasu, gdy pracuje w BP (czyli od ponad 20 lat), alternatywne źródła energii mieściły się w ramach zainteresowań tej globalnej firmy.

- Owszem, tendencja ostatnio przyspiesza: prócz tradycyjnej ropy w coraz większym stopniu liczy się gaz ziemny, a także inne źródła energii, przede wszystkim wiatr i słońce - wskazuje.

Przydatna infrastruktura

- Konsumenci, wybierając produkty czy usługi, coraz częściej zwracają uwagę na niskoemisyjność. Firmy paliwowe muszą działać wyprzedzająco - uważa Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Podkreśla, że branża paliwowa dąży, by przyszły miks energetyczny realizował cele ograniczenia emisji w transporcie, stawiane przez regulatorów, nie tylko poprzez wzrost liczby samochodów elektrycznych, ale także aut zasilanych innymi niskoemisyjnymi paliwami.

- Samochody elektryczne wymagają dedykowanego ekosystemu, w skład którego wchodzi całkowicie nowa infrastruktura, zasilająca ładowarki wysokiej mocy. Pojazdy korzystające z paliw alternatywnych, jak choćby wodór, można natomiast tankować na stacjach paliw, więc wpisują się w już istniejącą infrastrukturę w posiadaniu firm paliwowych, co jest tańszym rozwiązaniem - wyjaśnia ekspert.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zmierzch ropy jest nieuchronny? Koncerny naftowe łatwo nie oddadzą pola, mają plan

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!