Zmodernizowano 132 km sieci ciepłowniczej w Krakowie

Zmodernizowano 132 km sieci ciepłowniczej w Krakowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

132 km sieci ciepłowniczej i 535 węzłów grzewczych zostało zmodernizowanych w Krakowie w ramach projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności UE. Modernizacja kosztowała 75,5 mln euro, z czego ponad 54 mln euro wyniosło unijne dofinansowanie.

Realizowany w latach 2006-2009 przez krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej projekt był pierwszym i dotychczas największym przedsięwzięciem w Polsce z dziedziny przesyłu ciepła, współfinansowanym z Funduszu Spójności.

Prace były prowadzone w Krakowie i w Skawinie. Rurociągi ciepłownicze wykonane w tradycyjnej technologii wymieniono na nowe, w których stosowne są rury preizolowane. Dzięki temu mniejsze są straty energii podczas przesyłu ciepła, a instalacje alarmowe w nowoczesnych rurociągach pozwalają na szybką i precyzyjną lokalizację ewentualnych awarii.

Modernizowane węzły ciepłownicze, których najwięcej było w Nowej Hucie, zostały wyposażone w pełną automatykę pogodową.

Największą pod względem wartości (9 mln euro) i najtrudniejszą częścią projektu była przebudowa magistrali ciepłowniczej o średnicy 1000 mm Skawina - Kraków na odcinku 2,4 km. Stare rurociągi, które wcześniej były poprowadzone po wysokiej estakadzie, wymieniono na rury preizolowane, ułożone w ziemi.

Dzięki modernizacji sieci zmniejszyły się straty podczas przesyłu ciepła do odbiorców, o ok. 40 proc. spadła liczba awarii, a o 10 proc. niższe są straty wody zdemineralizowanej w sieciach cieplnych.

W czwartek podczas uroczystego zakończenia projektu p.o. dyrektor Departamentu Ochrony Klimatu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska Katarzyna Siwkowska podkreśliła, że Kraków był pierwszym miastem, w którym realizowano współfinansowany z unijnych środków projekt związany z przesyłem ciepła. Jak mówiła, mimo że krakowskie MPEC nie mogło - jak jest to w przypadku innych projektów związanych z ochroną środowiska - liczyć na wsparcie czy podpowiedzi rozwiązań z innych gmin, doskonale sobie poradziło.

"To niewidoczna, ale bardzo istotna poprawa jakości życia mieszkańców" - podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

MPEC ma jeszcze przygotować raport końcowy z realizacji projektu, który musi zaakceptować Komisja Europejska.

MPEC w Krakowie dostarcza ciepło do ok. 8 tys. obiektów: w Krakowie, Skawinie, Wieliczce i Miechowie. Miejski system ciepłowniczy jest zasilany z trzech źródeł: Elektrociepłowni Kraków, Elektrowni Skawina i ArcelorMittal Poland. Sieć ciepłownicza ma długość 764 km, z czego 358 km jest wykonane w technologii rur preizolowanych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmodernizowano 132 km sieci ciepłowniczej w Krakowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!