XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Związek Miast Polskich chce zmian w ustawie o elektromobilności oraz ustawie o ochronie przyrody

Związek Miast Polskich apeluje o zmianę ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zdaniem samorządowców, zapisane tam wymogi są niedostosowane do możliwości gmin i grożą zahamowaniem rozwoju wielu ważnych dziedzin aktywności miast.

Komentując zapisy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych ZMP przypomina, że nakłada ona na samorządy obowiązek zapewnienia do 2025 r. 30-procentowego udziału pojazdów elektrycznych we flocie pojazdów obsługujących urzędy oraz pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym we flocie pojazdów wykorzystywanych przy wykonywaniu zadań publicznych. Związek ocenia, że taki harmonogram działań jest niedostosowany do możliwości gmin i wymaga pilnej weryfikacji.

Czytaj: Elektromobilność. Samorządy mają kupić elektryczne pojazdy

- Zaplanowany zbyt krótki okres (1 rok i 10 miesięcy na zapewnienie udziału na poziomie 10 proc.) spowoduje zahamowanie rozwoju wielu ważnych dziedzin aktywności miast i wzrost cen usług podmiotów, którym JST będą powierzać realizację zadań - ostrzega w swym oświadczeniu ZMP.

Związek poparł też wniosek Sopotu o zaostrzenie ustawy o ochronie przyrody i stosownych rozporządzeń, co pozwoliłoby na nakładanie wyższych, bardziej restrykcyjnych kar oraz „właściwe ich naliczanie, adekwatne do zamierzonej ochrony drzew”. Zarząd ZMP wystosował ponadto apel w sprawie konieczności pilnych zmian w przepisach dotyczących planowania przestrzennego. Przypomniał, że podczas prac nad obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zwracał uwagę na zawarte w niej zapisy, które „znacznie pogorszyły jakość polskiej przestrzeni”.

- Potrzebne są rozwiązania prawne (kodeks urbanistyczny), które sprawią, że właściwy rozwój będzie zachodził w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie, z korzyścią dla społeczności lokalnej i gospodarki. Planowanie przestrzenne powinno umożliwiać określenie, jaki rozwój jest potrzebny i gdzie powinien następować, jakie obszary należy chronić, a jakie aktywizować, oraz ocenić, czy proponowane zmiany przestrzenne są odpowiednie - stwierdza ZMP.

Dlatego też apeluje o przywrócenie znaczenia aktów prawa miejscowego w planowaniu przestrzennym i wyeliminowanie decyzji administracyjnych, pozornie zastępujących akty planistyczne, a realnie powodujących „wzrost zagrożenia korupcyjnego”. Związek chciałby też przenieść procesy konsultacji na etap rozpoczynania i wczesnej fazy prowadzenia prac planistycznych. Szczegółowe propozycje zmian w tej dziedzinie Związek zamierza przedstawić na najbliższym Zgromadzeniu Ogólnym.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!