Znaczenie energii odnawialnej będzie szybko rosło

Znaczenie energii odnawialnej będzie szybko rosło
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE), w porównaniu z innymi rodzajami energii, będzie w Polsce rosło najszybciej - powiedziała w poniedziałek PAP wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Zaznaczyła, że założony w Polityce energetycznej Polski do 2030 roku udział "energii zielonej" oznacza kilkukrotny wzrost jej wykorzystania w porównaniu ze stanem obecnym. "W tym największy udział będzie miała energia wiatrowa" - oceniła wiceminister. W poniedziałek organizacja ekologiczna Greenpeace postawiła przed kancelarią premiera w Warszawie wiatrak z balonów. Ekolodzy przekazali do kancelarii premiera petycję z podpisami ponad 10 tys. osób, w której domagają się zmian w polityce energetycznej przygotowanej przez resort gospodarki.

Ekolodzy sprzeciwiają się budowie elektrowni atomowej. Ich zdaniem, nasze potrzeby energetyczne lepiej i taniej zaspokoi wykorzystanie naturalnych źródeł energii, m.in. wiatru. Sprzeciwiają się też powiększaniu udziału węgla w bilansie energetycznym. "Energię odnawialną należy promować i ministerstwo gospodarki nie ustaje w poparciu dla zielonej energii" - zapewniła, odpowiedzialna za energetykę, Strzelec-Łobodzińska. Polityka energetyczna jej resortu zakłada, że w 2020 roku udział OZE w zużyciu energii finalnej wyniesie 15 proc., a w 2030 - 20 proc. Przewiduje też spadek zużycia węgla kamiennego o 16,3 proc. do 2030 roku i brunatnego o 23 proc.

Wiceminister wyjaśniła, że już w 2020 roku Polska osiągnie wymagany przez UE udział "zielonej energii" w bilansie energetycznym, a dalszy wzrost jest zależy od kosztów jej wytwarzania. "Inwestycjom w energetykę wiatrową muszą towarzyszyć inwestycje w elektrownie gazowe, które zapewnią stały poziom dostaw energii, np. w momencie słabych wiatrów" - powiedziała Strzelec- Łobodzińska. "To powoduje wzrost kosztów wytwarzania energii z OZE" - dodała.

Zgodnie z polityką energetyczną proponowaną przez resort gospodarki energia jądrowa ma stanowić 6,3 proc. w zużyciu energii pierwotnej w 2030 roku. Według Greenpeace, projekt MG przywołuje hasło zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii, ale w praktyce nie przedstawia "żadnej wizji unowocześnienia polskiej energetyki i próby uniezależnienia jej od węgla". Ponadto zdaniem organizacji decyzja o rozwoju energetyki atomowej spowoduje zahamowanie rozwoju energetyki odnawialnej.

"Potrzebujemy zarówno energii odnawialnej, jak i węglowej, a także atomowej. Jednak ze względów środowiskowych udział węgla będzie wyraźnie spadać" - powiedziała Strzelec-Łobodzińska. Obecnie blisko 95 proc. produkcji energii elektrycznej pochodzi z węgla, w perspektywie najbliższych 20 lat ok. 55 proc. prądu będzie produkowane z tego paliwa.

Ministerstwo gospodarki przedstawiło do konsultacji wstępny projekt Polityki energetycznej Polski do 2030 roku we wrześniu ubiegłego roku. Obecna wersja dokumentu - z 5 marca tego roku - uwzględnia efekt wstępnych konsultacji oraz styczniową decyzję rządu o budowie energetyki jądrowej w Polsce. Ma on być konsultowany do 10 kwietnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Znaczenie energii odnawialnej będzie szybko rosło

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!