XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zoltán Cséfalvay: nie ma "węgierskiej" drogi walki z kryzysem

Zoltán Cséfalvay: nie ma "węgierskiej" drogi walki z kryzysem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd węgierski podziela stanowisko rządu polskiego, że każdy kraj członkowski UE powinien stworzyć własny miks energetyczny, w zależności od uwarunkowań wewnętrznych - powiedział nam Zoltán Cséfalvay, minister stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier.

Kraje Europy Środkowej mają silną bazę przemysłową. Na Węgrzech przemysł ma 25 proc. udział w tworzeniu PKB. Dla jego rozwoju i utrzymaniu miejsc pracy niezwykle istotne jest więc zapewnienie dostępu do taniej energii. Jeżeli chcemy być konkurencyjni, jako region i UE, to musimy rozwiązać problem pozyskiwania tanich źródeł energetycznych, podkreślił minister.

Przypomniał on, że cena energii elektrycznej w USA jest ok. połowę niższa, niż średnio w UE, a cena gazu ziemnego - o 2/3 niższa.

Zdaniem ministra Cséfalvay, są dwa powody tak dużej dysproporcji. Pierwszy, to regulacje wewnętrzne w UE, w tym realizowana polityka klimatyczno-energetyczna. Drugi, tkwi w źródłach dostaw surowców energetycznych.

- Ujmując grzecznie, ceny energii w UE nie są właściwe, a np. dotacje rządowe do OZE wpływają na ich poziom - podkreślił minister.

Wychodząc z takich przesłanek, rząd węgierski zdecydował się na rozbudowę o dwa nowe bloki elektrowni atomowej. Ma to zapewnić w przyszłości stabilną podaż energii elektrycznej i polepszyć miks energetyczny.

W ocenie Ministerstwa Gospodarki Narodowej, ta długoterminowa inwestycja (prąd z nowych bloków popłynie najwcześniej za 10 lat) jest bardzo korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia biznesowego. Węgry pozyskają na nią kredyt rosyjski, którego spłata rozpocznie się po uruchomieniu bloków, a ponadto duża część wydanych środków zostanie w kraju, bowiem budowę będą realizować firmy narodowe.

Rząd nie będzie udzielał w przyszłości pomocy finansowej operatorowi elektrowni. Jest to komercyjna rozbudowa istniejącej elektrowni, podkreślił minister. MGN nie może jeszcze podać ceny 1 kWh energii wytwarzanej w nowych blokach, bowiem rzecz dotyczy sytuacji za 10 lat, czyli jest zbyt wiele zmiennych na światowym rynku energii dla ścisłych szacunków.

Oceniając 10 lat członkostwa w UE krajów Europy Środkowej Zoltán Cséfalvay powiedział, że najważniejszym czynnikiem dla ich rozwoju były nie tyle środki z funduszu spójności, co dostęp do wspólnego rynku. Podkreślił też, że ta miniona dekada na Węgrzech upłynęła w połowie pod znakiem kryzysu gospodarczego i walki z nim.

- Obecnie Węgry, po realizacji trybu zarządzania kryzysowego w ciągu 4 lat i usuwaniu błędów popełnionych przez poprzedni rząd, odzyskały stabilne podstawy do wzrostu gospodarczego - podkreślił minister Cséfalvay.

Deficyt budżetowy od dwóch lat został zmniejszony poniżej 3 proc., spadł też poziom zadłużenia publicznego do PKB do bezpiecznego poziomu. W tym roku PKB Węgier, jak zakłada rząd, wzrośnie o ok. 2,5 proc.

- Nie ma czegoś takiego, jak "węgierska droga konsolidacji fiskalnej" - dodał minister.

Jego zdaniem, kontrowersje wzbudziła postawa rządu w rozmowach z MFW. "Mówiliśmy jasno, że musi być równy podział ryzyka i obciążeń, rozłożony pomiędzy państwo, społeczeństwo i przedsiębiorstwa. To my pierwsi mówiliśmy, że trzeba wprowadzić podatek od transakcji bankowych, co wzbudziło reakcję MFW, ale co wkrótce stało się rzeczywistością w 10 innych krajach europejskich" - stwierdził minister Cséfalvay.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zoltán Cséfalvay: nie ma "węgierskiej" drogi walki z kryzysem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!