ZPUE wyposażyło Politechnikę Śląską w innowacyjny sprzęt do badania inteligentnych sieci

ZPUE wyposażyło Politechnikę Śląską w innowacyjny sprzęt do badania inteligentnych sieci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Badania na nowoczesnym sprzęcie m.in. nad rozwojem inteligentnych sieci elektroenergetycznych będą prowadzić studenci i pracownicy Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

  • Oficjalna współpraca Politechniki Śląskiej i firmy ZPUE trwa od roku.
  • Teraz firma wyposażyła uczelnię w innowacyjne urządzenie - recloser.
  • Pozwoli ono studentom oraz naukowcom na badania nad inteligentną siecią elektroenergetyczną.

W środę na Wydziale Elektrycznym otwarto nowe laboratorium partnerskie, dzięki któremu uczelnia wzbogaciła się o nowy sprzęt: nowej generacji aparaturę łączeniową stosowaną w sieciach napowietrznych średniego zasięgu oraz rozdzielnice niskiego i średniego napięcia.

Jak powiedział rzecznik Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej Andrzej Kowalik, najbardziej innowacyjnym urządzeniem jest recloser.

- Mówiąc prostym językiem, to inaczej takie by-passy, które w razie awarii umożliwiają zmianę kierunku płynięcia energii elektrycznej w sieci, by ominąć miejsce awarii i doprowadzić prąd od dostawcy do odbiorcy inną drogą - wyjaśnił.

Ten, który otrzymała uczelnia od firmy ZPUE - polskiego producenta urządzeń dla elektroenergetyki - to prototyp najnowszej generacji.

Kowalik tłumaczył, że po pierwsze ten recloser działa bardzo szybko, tak że docelowo przerwa w dostawie energii elektrycznej nie powinna być dla końcowego odbiorcy w ogóle odczuwalna.

- Najważniejszą rzeczą jest jednak doposażenie go, zgodnie z oczekiwaniami naszych pracowników naukowych, w takie urządzenia, które dopiero wchodzą na rynek, a które umożliwiają inteligentne komunikowanie się recloserów ze sobą - mówił Kowalik.

To z kolei pozwoli studentom oraz naukowcom prowadzić badania m.in. nad rozwojem inteligentnej sieci elektroenergetycznej, w której reclosery docelowo będą działać automatycznie oraz nie będą wymagać ingerencji człowieka.

Kowalik wskazał ponadto, że otrzymany właśnie recloser posiada również inne dodatkowe urządzenia i funkcje, które generalnie sprowadzają się do tego, że potrafią one same dokonywać pomiarów jakości prądu i w przypadku jakichkolwiek odchyleń automatycznie skomunikować się z innymi urządzeniami.

Wprowadzenie tej generacji recloserów na rynek - w ocenie Kowalika - już się dzieje i jest kwestią najbliższej przyszłości.

- W ciągu najbliższych kilku lat nasza sieć elektroenergetyczna będzie się stawać właśnie siecią inteligentną, czyli siecią, która tak naprawdę będzie reagować automatycznie na różne okoliczności, bez potrzeby ingerencji człowiek - powiedział.

Dlatego - kontynuował - konieczna jest edukacja studentów w tym zakresie, by nie tylko znali się na obecnym stanie rzeczy, ale też z wyprzedzeniem poznawali technologie, które dopiero wchodzą do użytku.

Pozostałe sprzęty, które otrzymała uczelnia to urządzenia, na których bada się średnie i wysokie napięcie; używane już na rynku.

- Studenci będą mogli uczyć się na tym np. poprzez symulacje warunków, jakie panują w tych sieciach - mówił Kowalik.

Jak podano, oficjalna współpraca Politechniki Śląskiej i firmy ZPUE trwa od roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZPUE wyposażyło Politechnikę Śląską w innowacyjny sprzęt do badania inteligentnych sieci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!