Zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym w strategiach firm

Zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym w strategiach firm
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zrównoważony rozwój na stałe już zagościł w strategiach wielkiego biznesu. Przybywa firm, które nie chcąc być kojarzone z nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem zasobów naturalnych stawiają na gospodarkę o obiegu zamkniętym, baczniej przyglądają się swoim łańcuchom dostaw i poczynaniom swych kooperantów.

  • Przedstawiciele uznanych korporacji coraz częściej przekonują, że lekceważenie zrównoważonego rozwoju może w dłuższej perspektywie grozić nawą eliminacją z rynku.
  • Presja na świat biznesu wynika zarówno z konkretnych regulacji przyjmowanych na poziomie UE, czy poszczególnych krajów, ale też ze zmieniających się oczekiwań klientów.
  • O zrównoważonym rozwoju we współczesnych strategiach firm dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że dla biznesu pojęcie zrównoważonego rozwoju ma charakter nieco charytatywny. Dzisiejsza rzeczywistość mocno przeczy takim poglądom, a za kilka lat lekceważenie tego pojęcia może oznaczać eliminację z rynku. Wpłyną na to nie tylko decyzje banków czy dostawców, którzy nie będą chcieli finansować czy kooperować z „brudnym biznesem” – mówił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląski podczas odbywającego w grudniu 2018 r. w Katowicach EEC Green.

- Zrównoważony rozwój jest czymś w oczywisty sposób lepszym, a firmy odpowiedzialne mają lepsze perspektywy. Takie podmioty, takich klientów chcemy wspierać, pomagać im w ewolucji ku zrównoważeniu – podkreślał Leon Wijnands, Global Head of Sustainability, ING Group.

Przy okazji EEC Green wielkie korporacje sporo mówiły o podejmowanych przez siebie działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz ogłaszały deklaracje dotyczące swych poczynań w przyszłości. Jak zapowiedziała Gayle Schueller, Vice President & Chief Sustainability Officer w 3M już od roku 2019 każdy z około tysiąca nowych produktów firmy (tyle wprowadza ich na rynek 3 M w ciągu roku) będzie waloryzowany ze względu na ślad, który pozostawia w środowisku naturalnym. Podkreśliła, że firma dużą uwagę przykłada do sięgania po osiągnięcia naukowych w rozwiązaniach korzystnych dla środowiska.

- Nowy model opiera się na trzech filarach. Pierwszym jest wdrożenie nauki do gospodarki w obiegu zamkniętym. Drugim wykorzystanie nauki w walce z wyzwaniami klimatycznymi. Trzecim - jej zastosowanie w poprawie jakości życia społeczeństw i bezpieczeństwa pracowników - wyjaśniła Schueller.

Na wdrażanie odpowiednich standardów dla kooperantów firmy zwracała z kolei uwagę Carolina Garcia Gomez CEO IKEA Retail Poland.

- Staramy się wprowadzać wymogi dla naszych dostawców. Jeżeli nie dostosują się do nich, to nie mogą być naszymi dostawcami – powiedziała. Jak podkreśliła firma stara się stawiać sobie nowe cele, idące dalej niż wymagają tego regulacje, ponieważ tego właśnie oczekują od niej klienci.

- Na zrównoważony rozwój patrzymy oczami klientów, pomagamy lepiej żyć, z mniejszym wpływem na środowisko, tym z nich, którzy chcą, ale nie zawsze wiedzą, jak - stwierdziła Carolina Garcia Gomez.

Dyskusja o zrównoważonym rozwoju we współczesnych strategiach firm będzie kontynuowana od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pod patronatem WNP.PL na który serdecznie zapraszamy.

Uczestnicy wydarzenia dyskutować będą o perspektywach dojścia do zeroemisyjnej gospodarki, roli regulacji w dostosowywaniu się firm do nowych wymagań i przedsiębiorstwach wyznaczających trendy. Będzie też okazja zapytać o to, czy z biznesowego punktu widzenia takie działania faktycznie się opłacają i jak mają się do konkurencyjności przedsiębiorstw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym w strategiach firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!